Mimarlar Odası Ankara şubesi tarafından, Cumhurbaşkanlığı sarayının maliyetinin açıklanması konusunda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) yapılan başvuru kabul edildi.

Bilgi edinme kanununun ihlal edildiği gerekçesiyle yapılan başvuruda AİHM maliyetin açıklanmama gerekçesine dair Türkiye’den savunma istedi.

Sözcü’den Yavuz Alatan’ın haberine göre, Mimarlar Odası Ankara şubesinin başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Yeni bir hukuk sürecinin adımları atıldı” dedi.

Başvuruları üzerine AİHM’in Türkiye’den savuna istediğini söyleyen Tezcan şöyle konuştu: “Bizi dikkate almayan bilgi edinme kanunu üzerinden de bilgi vermeyen yaklaşımdan dolayı, biz de hak arama mücadelesine giriştik. Maliyet istediğimizden dolayı sürekli ticari yaklaşımı karşımıza getiriliyordu. Bunun da tartışmaya açılıyor olması AİHM açısından önemli. Hükümetten 3 ay içinde savunma isteniyor olmasını da büyük bir gelişme olarak niteliyoruz. Bu mücadelede hukuksal düzeyde yeni bir yol açmanın mücadelesini ilk etabıdır. Nihai karar olmasa da bu süreç başlamıştır.”

Kaynak :Diken

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…