Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, sosyal medya paylaşımıyla boşanmak istediği kocası tarafından öldürülen Ayşegül Çelik’i anarken, cinsiyet eşitsizliğini derinleştiren detaylara değindi.

“Okul geçidi” (T12) anlamına gelen trafik levhasında kullanılan görsele dikkat çeken Selçuk, “Bu levhalar gibi daha pek çok şey cinsiyet eşitsizliğinde toplumsal bir bilinçaltı oluşturuyor” dedi.

“Bu levhalar gibi daha pek çok şey cinsiyet eşitsizliğinde toplumsal bir bilinçaltı oluşturuyor. Bu algının önüne geçebildiğimiz, kız çocuklarına verilmesi gereken önemi önce eve, sonra okul sıralarına, devamında da hayatın tamamına taşıyabildiğimiz, bütün bir toplum yek avaz ‘Şiddete son’ diyebildiğimiz zaman, o zaman Ayşegül öğretmenin hatırasına daha güçlü sahip çıkacağız. Bunları cesurca yapabilmemiz için bize gayret, Ayşegül öğretmene Allah’tan sonsuz rahmet diliyorum.”

Haziran’da 11 kadın boşanmak/ayrılmak istediği için öldürüldü

26 Temmuz’da İstanbul Avcılar’da M.R.Ç. (40) aslı erkek, boşanma aşamasında olduğu eşi Ayşegül Çelik’i sokakta, kayınvalidesi Fehime Küçük’ü (58) ise evinde silahla vurmuştu. Fehime Küçük olay yerinde, Ayşegül Çelik ise hastanede hayatını kaybetti. Avcılar’da bir ortaokulda müdür yardımcısı olan Ayşegül Çelik’in 2 yaşında bir oğlu vardı.

bianet’in erkek şiddeti çetelesine Haziran 2018’de yansıyan 23 cinayetinde, 11 kadın boşanmak/ayrılmak istedikleri ya da birliktelik/barışma teklifini kabul etmedikleri için öldürüldü.

Kaynak: Bianet

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…