Zeydan: Çöküşü engelleyemeyecekler

Tahliyesine karar verilmesine rağmen savcının itirazı üzerine tutukluluğu devam edilen HDP’li Abdullah Zeydan “Yargı mensuplarının Anayasayı, kanunları AKP’nin siyasi ikbali için, menfaati için ayaklar altına aldığını bir kez daha gördük. AKP’nin emir eri haline gelmiş yargı mensupları da AKP’nin çöküşünün önüne geçemeyecektir” dedi. Koğuş arkadaşı Selahattin Demirtaş, Zeydan ile çekilmiş yeni bir fotoğraflarını paylaştı.

Eski HDP Milletvekili Abdullah Zeydan hakkında Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından yeni yargı reformu kapsamında tahliye kararı verilip ardından bunun durdurulmasına yazılı açıklamayla tepki gösterdi. Zeydan, iktidar partisinin emir eri haline gelen yargı üyelerinin de AK Parti’nin çöküşünü engelleyemeyeceğini savundu. Koğuş arkadaşı Selahattin Demirtaş da twitter hesabından, Zeydan’ın tahliyesinin engellenmesine tepki gösterdi. Demirtaş, Zeydan ile yeni bir fotoğraflarını yayınladı.

Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nde, HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile birlikte tutuklu bulunan Abdullah Zeydan’ın yazılı açıklaması şöyle: “Bizler üzerinde yürütülen sürecin yargıyla, adaletle, hakikatin ortaya çıkarılmasıyla ilgili bir süreç olmadığını, siyasi hedeflerine ulaşmak için, HDP’yi tasfiye etmek için yargının AKP tarafından sopa olarak kullanıldığı, siyasi rakibimiz tarafından rehin alındığımızı hep söylüyorduk.”

‘HESABINI HALKIMIZ SANDIKTA SORACAK’

“Yargı mensuplarının Anayasayı, kanunları AKP’nin siyasi ikbali için, menfaati için ayaklar altına aldığını bir kez daha gördük. Fakat geldiğimiz noktada, kimi gönüllü, kimi tehditle, AKP’nin emir eri haline gelmiş yargı mensupları da AKP’nin çöküşünün önüne geçemeyecektir. Önümüzdeki ilk seçimde tüm bu zulmün, hukuksuzluğun hesabını halkımız sandıkta soracaktır. Tarihin her döneminde barış, demokrasi, eşitlik mücadelesi verenler bedel ödemiştir. Fakat sonunda kazanan hep onlar olmuştur. Şimdi de öyle olacak. AKP’nin zulmüne maruz kalan tek kişi ben değilim. Bugün binlerce HDP’li, barış annesi, toplumun muhalif kesimleri bu zulümle karşı karşıyadır, bilinmelidir. Barış, demokrasi, özgürlük mücadelesi verenlerin gücü zalimlerin gücünden daha fazladır. Bu gerçeklikle haklı barış, demokrasi, eşitlik mücadelemi, partime ve asil halkımıza daha da adanmış bir şekilde sürdürmeye devam edeceğim.”

DEMİRTAŞ: ÖZGÜRLÜK ELBET BİR GÜN OLACAK

Avukatları tarafından kullanılan Twitter hesabında koğuş arkadaşı Zeydan’la birlikte cezaevinde çekildikleri bir fotoğrafı paylaşan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da “Hukuk yok, kanun yok, adalet hiç yok. Ama yoldaşlık var, dayanışma var, umut var, direnç var. Özgürlük de elbet bir gün olacak” dedi.

Kaynak: DUVAR

İlginizi çekebilir