Yayın hayatına başlayan www.yuzdeon.org 24 Haziran’da yapılacak cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinde Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) baraj altında kalma durumunda Parlamento’da neler olacağını öngören bir tablo çıkardı.

Bu tabloya göre HDP’nin yüzde 10’u bulamaması halinde Parlamento’daki 80 sandalyenin 68’i Adalet ve Kalkınma Partisi’ne geçiyor.

2015 Seçimleri ve Baraj

7 Haziran 2015’teki seçimde HDP yüzde 13.1 oy alarak 80 milletvekilliği kazanmıştı. Aynı seçimde diğer partilerin aldığı oy oranı ve milletvekili sayıları ise şöyleydi:

AKP: Yüzde 40.7 oy (258 vekil)

CHP: Yüzde 25 oy (132 vekil)

MHP: Yüzde 16.2 oy (80 vekil)

HDP: Yüzde 13.1 oy (80 vekil)

Eğer HDP bu seçimde barajı geçemese ve yüzde 10’un hemen altında kalsa, eksilen oyu diğer partilere eşit dağıtıldığında bile, Meclis’te şöyle bir tablo oluşacaktı:

AKP: Yüzde 41.7 oy, 326 vekil (fazladan 68 sandalye ve Meclis çoğunluğu)

CHP: Yüzde 26 oy, 138 vekil (fazladan 6 sandalye)

MHP: Yüzde 17.2 oy, 86 vekil (fazladan 6 sandalye)

HDP: Yüzde 9.9 oy, 0 vekil

Görüldüğü gibi HDP’nin baraj altında kaldığı koşullarda, eksilen oyları eşit dağıtılsa bile, parlamentodaki 80 sandalyesinin 68’i yani parlamentodaki varlığının yüzde 85’i AKP’ye geçiyor ve AKP bu sayede çok güçlü bir Meclis çoğunluğu elde edebiliyordu.

1 Kasım’da yapılan ‘tekrar seçim’de, HDP’nin oyu yüzde 2,3, MHP’nin oyu ise yüzde 4,4 oranında düştü. HDP 21, MHP 40 sandalye kaybetti. Ve bu 61 sandalyeden sadece ikisi CHP’nin olurken AKP’nin milletvekili sayısı 59 arttı ve 317 milletvekili ile Meclis çoğunluğunu sağlamayı başardı.

2018 Seçimi ve Baraj

Peki 24 Haziran’daki seçimde HDP’nin barajı geçmesi ya da geçmemesi durumunda nasıl bir tablo oluşacak?

ODTÜ Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü mezunu, Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği uzmanı Semih Bilgen, kısa süre önce yapılan anketlerden yola çıkarak geliştirdiği matematik modelleme ile şu sonuçlara ulaşıyor:

Cumhur İttifakı bir anket firmasınınölçümlediği gibi yüzde 42,5 oy alır ve HDP de barajı geçerse Meclis’te 280 sandalye kazanabiliyor. Yeni Meclis 600 sandalyeden oluşacağı için ittifakın toplamı dahi Meclis çoğunluğunu kaybediyor. HDP ise 7 Haziran’daki oy oranını yakalarsa yine 80 milletvekili çıkarıyor.

Ancak HDP yüzde 9.9 oy alarak baraj altında kaldığında ise bu 80 sandalyenin 74’ü Cumhur İttifakı’na, 6’sı Millet İttifakı’na geçiyor. Ve Cumhur İttifakı böylelikle 354 sandalye sayısına ulaşarak Meclis çoğunluğunu rahat bir şekilde ele geçiriyor.

İktidara yakınlığıyla bilinen MAK Araştırma Şirketi’nin Genel Müdürü Mehmet Ali Kulat da HDP’nin baraj altında kalması durumunda AKP’nin en az 60 fazla milletvekili kazanacağını ve Meclis çoğunluğunu ancak bu şekilde elde edebileceğini söylüyor.

Her kesimden araştırmacıların tahmin ve hesaplamaları, barajın HDP’yi durdurması durumunda 60 ila 90 milletvekilliğinin Cumhur İttifakı’na geçeceğini gösteriyor.

YuzdeOn hakkında

YüzdeOn+’nın mutfağında işsiz bırakılmış gazeteciler çalışıyor. Akademisyenler, sanatçılar, aktivistler, sendikacılar, yazarlar, çizerler katkıda bulunuyorlar.

Herkes gönüllü. Bağımsız bir yayın olan YüzdeOn+’yı hazırlayanların hiçbiri HDP üyesi değil ancak HDP’nin barajı aşmasının Türkiye demokrasisi ve özgür bir toplumsal yaşam için hayati öneminin farkında.

Sitede, hep gündemde olan ama özellikle seçimler dolayısıyla yoğunlaşan, barış, kadın, cinsel-dinsel-etnik azınlıklar, emek, adalet, ayrımcılık, demokrasi, ekoloji, hayvan hakları, ifade özgürlüğü, yeni anayasa, başkanlık tartışması gibi konularda – hiyerarşik sıralama olmaksızın – yazılıp çizilecek. Bu hassasiyetleri paylaşan herkes, “dostluk, destek, eleştiri” ilkesi çerçevesinde YüzdeOn+’ya katkıda bulunabilir. Yazıların iki A4 sayfasından (6 bin karakter) uzun olmaması mutfaktakilerin işini çok kolaylaştırır.

YüzdeOn çalışanları “24 Haziran’da yapılacak seçimlere kadar yayında olacağız, gerisi seçmen kerim” rişon,

Onlara ulaşmak, katkı vermek veya telif ya da kişilik haklarınızla ilgili bildirimde bulunmak için [email protected]

Kaynak: Bianet

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…