Adana’da ayakkabı firmaları için saya diken işçiler, dikim ücretlerine yüzde 40 zam istedi. Saya işçileri, talepleri kabul görene kadar iş bırakma kararı aldı.

Adana’da büyük firmalara parça başı iş yapan sayacılar iş bıraktı. İşçilerin ‘zam’ talepleriyle başlattıkları eylem ikinci gününe girdi. Yaklaşık 4 bin 500 işçi yüzde 40’lık zam taleplerinin karşılanmasını istiyor.

Saya işçileri, Tarihi Büyüksaat çevresinde basın açıklaması yaptı. Ayakkabı İmalatı Çalışanları Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Mustafa Özay, 4 bin 500 kişinin dün çalışmayı durdurduklarını belirterek, istedikleri zammı alana kadar üretim yapmayacaklarını söyledi. Akbay, pek çok ihtiyaç malzemesine zam gelmesi nedeniyle işçilerin zor günler yaşadığını belirterek, “Sayacılar zaten 3 TL’den 6 TL’ye kadar dikim yapıyor. Kredi kartları borçları, icralar, çocuklarının bezini alamayanlar oluyor. Biz bunları yaşadıktan sonra çalışmanın ne anlamı var ki? İpliğe, iğneye zam geldi. Kiralarımız var, evimizin geçimini sağlayamaz duruma geldik” dedi.

‘İSTERSE 1 SENE SÜRSÜN…’

Ayakkabı firmalarının hammaddeye yaptıkları zammı ürünlere yansıttıkları gibi işçiliğe de zam yapmaları gerektiğini vurgulayan Özay, “Türkiye’de şu an en iyi siparişi alan kentlerden bir tanesi Adana’dır. Siparişi almalarına rağmen çalışan işçiyi küçümsemeleri, hafife almaları yanlıştır. Genel olarak bütün piyasalarda zanaatkar, çalışan, olmazsa ülke dönmez. Bırakın bir fabrikayı, ülke dönmez, etkiler. Bütün işi, işçiler yapar. Biz bugün burada yüzde 40’lık zamla çıkmışız, bunu kimse çok görmesin. Toplasan 1,5 – 2 TL yapıyor. Herkes çıkarı için emek veriyor, herkesin çocuğu var. Bizler de yüzde 40 zammı alana kadar iş bırakıyoruz. İsterse 1 sene sürsün” diye konuştu.

Saya işçilerinin eylemi bazı işyerlerinde sonlandı

Adana’da ücretlerinin arttırılması talebiyle iş bırakan saya işçileri, bazı firmaların ücretlerine zam yapmayı kabul etmesi üzerine eylemlerini sonlandırdı. Saya işçileri, anlaşmaya varılmayan firmalarla ise çalışmayacaklarını duyurdu.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre; İşçilerin örgütlü olduğu Ayakkabı İmalatı Çalışanları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği yöneticileri ile üretim yapılan firma yetkilileri arasında yapılan görüşmeler yapıldı. Bu görüşmeler sonucunda ise kimi firmalar işçilerin zam talebini kabul ederken, bazıları reddetti.
Bunun üzerine zam talepleri kabul edilen firmaların işçileri çalışmaya devam etti. Bu nedenle başlatılan eylem fiili olarak sonlanırken, talepleri kabul edilmeyen işçiler ise, haklarını aramaya devam edeceklerini duyurdu.

Ayakkabı İmalatı Çalışanları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Mustafa Özay, yüzde 30 civarında zam veren firmalar olduğunu ve henüz zam almayanlar için görüşmelere devam edeceklerini belirtti.

Orta Ölçekli Sanayi Sitesi’ne taşınan firmalarda ücretli olarak çalışan işçilerin de iş bırakma sonucu zam aldığını aktaran Özay, dernek olarak hakları için mücadeleye devam edeceklerini dile getirdi. Özay, “Anlaşılan firmalara ürün yapılacak. Kesinlikle anlaşma yapılmayan firmalara çalışılmayacak. Firmalara iş yapan sanayi bölgesi işin ağırlığına göre yüzde 30’a yakın bir zam aldı. Buradaki sayacılar da zam aldı. Fakat daha zam vermeyen firmalar var. Kesinlikle onlar için çalışma yapılmayacak” diye konuştu.

Kaynak: DUVAR ve FERSUDE

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…