Özgür Denizli

Yunanistan’daki orman yangınında ölü sayısı artıyor

Yunanistan’da binlerce dönümlük ormanlık araziyi, sayısız ev ve arabayı kül eden yangın en az 76 can aldı. Ülkede 3 günlük yas ilan edildi.

Yangınlarda ayrıca 23’ü çocuk 187 kişinin yaralandığı açıklandı. Yaralılardan 11’nin durumunun ağır olduğu belirtildi.

Bölgede arama çalışmaları devam ederken, 100’den fazla kişinin ise kayıp olduğu tahmin ediliyor. Ölü sayısının da yükselmesinden endişe ediliyor.

Yunanistan Yüksek Mahkemesi, yangınlar için soruşturma açılması emri verirken, ölenlerin kimlik tespit çalışmalarına da başlandı.

Mati bölgesinin Argiri Akti yerleşim yeri alevlere sarılınca 26 kişinin arabalarıyla denize inmeye çalıştıkları, ancak başaramadıkları ve arabalarını terk edip koşarak denize doğru yönlenirken hayatlarını kaybettikleri açıklandı. Çocuklarına sarılmış, el ele bulunan 26 kişinin yanmış bedenleri denizden 15-20 metre mesafede bulundu.

PLAJLARA SIĞINANLAR BOTLARLA UZAKLAŞTIRILIYOR

Atina’dan gelen son görüntülerde bazı yerleşim bölgelerinin üzerinde de dumanların yükseldiği, bazı bölgelerde turistlerin ve yerel halkın plajlardan botlarla alınarak uzaklaştırıldıkları görülüyor.
Yüzlerce itfaiye görevlisi birçok bölgede yangınları kontrol altına alabilmek için adeta zamana karşı yarışıyor. Hava sıcaklığının kısa sürede yeniden artması beklenirken, itfaiye görevlileri zor şartlar altında görev yaptıklarını ve işlerinin “çok zor olduğunu” söylüyor.

“MATİ BÖLGESİ ARTIK HARİTADAN SİLİNDİ”

Reuters’ın geçtiği haberde yangının yollara ve tren hattına zarar verdiği belirtildi. Skai TV’ye konuşan bir kadın, “Mati bölgesi artık haritadan silindi. Evden kaçarken çok sayıda yanmış ceset gördüm ve arabalar cayır cayır yanıyordu. Hayatta olduğum için şanslıyım” dedi.

ATTİKA’DA OHAL İLAN EDİLDİ

Başkent Atina’nın da içinde bulunduğu Attika bölgesinin bazı kesimlerinde olağanüstü hal ilan edildiği açıklandı. Attika Eyalet Başkanlığından yapılan açıklamada Vali Rena Duru’nun, yangınların devam ettiği doğu ve batı Attika’da olağanüstü hal ilan ettiği belirtildi.

ÜÇ GÜNLÜK YAS İLAN EDİLDİ

Bu arada ülkede üç günlük yas ilan edildi. Yunanistan Meclisi Başkanı Nikos Voutsis’in kararıyla yangın felaketi sebebiyle mecliste bayraklar yarıya indirilmişti.

ULUSLARARASI YARDIM ÇAĞRISI

Yangına karadan 300’e yakın itfaiyeci, 100’ü aşkın itfaiye aracı, yaya birlikleri ve gönüllülerle, havadan ise 7 Canadair uçağı ve 10 helikopterlerle müdahale edildiğini açıklayan Canakopulos, Avrupa Sivil Savunma Mekanizması’ndan hava ve karadan yardım desteği talep edildiğini, Kıbrıs ve İspanya’nın olumlu yanıt verdiğini söyledi.

ÇİPRAS: AYNI ANDA ÇIKAN YANGINLAR ŞÜPHE UYANDIRIYOR

Yapılan açıklamada felaketten hayatını kaybeden en genç kişinin 6 aylık bir bebek olduğu ve zehirli dumanlar yüzünden hayatını kaybettiği belirtildi. Saray Bosna temaslarını yarıda kesen Alexis Çipras, “Tamamen orantısız bir şeyle mücadele ediyoruz” derken Avrupa Birliği partnerlerinden kara ve havadan yardım istedi. Şu ana kadar Yunanistan’a yardım gönderen ülkeler ise İtalya, Almanya, Polonya ve Fransa.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, ilgili bakan ve bürokratların bulunduğu acil durum toplantısına iştirak etti. Çipras yaptığı açıklamada, yangına müdahale için tüm acil yardım ekiplerinin sevk edildiğini belirterek, “Attika’nın hem doğusunda hem batısında aynı anda çıkan yangınlar şüphe uyandırıyor” dedi.

 

Exit mobile version