YSK temsilcisi: İki bakanlık kritik yerlere seçmen yığınağı yaptı

‘İçişleri Bakanlığı kritik yerlere polis, Milli Savunma Bakanlığı da asker yığarak o yerin seçmeni yaptı. Elimiz, kolumuz bağlı.’

2011’den bu yana Yüksek Seçim Kurulu’nda (YSK) temsilcisi olarak görev yapan, 8 seçim geçiren CHP’li Avukat Mehmet Hadimi Yakupoğlu, her seçimde olumsuzlukların artığına dikkat çekti. Hemen her seçimde seçim hileleri, sahte seçmen, mükerrer seçmen konularına ek olarak şimdi de kaydırma seçmen gündemde. İçişleri Bakanlığı’nın polis, Milli Savunma Bakanlığı’nın da bazı il ve ilçelere asker yığdığını belirten Yakupoğlu, bu konuda yasal olarak da bir şey yapılamadığını söyledi.

‘ELİMİZ KOLUMUZ BAĞLI’

CHP’nin YSK temsilcisi Yakupoğlu, 31 Mart 2019’da yapılacak yerel seçimiyle ilgili YSK’deki gelişmeleri Sözcü’den Saygı Öztürk’e şöyle anlattı:

“Seçmen listelerinin dökümü henüz yapılmadı. Seçmen, kendi seçim çevresi dışında görevli olsa dahi oy kullanamaz. Bu sebeple 31 Aralık 2018 tarihinden önce İçişleri Bakanlığı pek çok kritik yere polis, Milli Savunma Bakanlığı da asker yığarak o yerin seçmeni yaptı. Yasal olarak elimiz bağlı. Yığma veya kaydırılan seçmenler oy kullanacak ama tutuklu ve taksirli suçlardan hükümlü seçmenler (kendi seçim çevresindekiler hariç) oy kullanamayacak.”

‘HER SEÇİM DURUM DAHA DA KÖTÜLEŞİYOR’Yakupoğlu

Her seçimin bir öncekinden daha olumsuz koşullarda yapıldığını vurgulayan Yakupoğlu şöyle devam etti: “YSK’nin bu anlaşılmaz seçme hakkını kısıtlayan ve 8/3 oy çokluğu ile alınan ayrıca hiçbir ortamda uygulanmayan propaganda kararına, özel TV kanallarının YSK tarafından denetlenme hakkının kaldırılmasına kanun eklendiğinde benim gözlemim her seçim, bir öncekinden maalesef daha olumsuz koşullarda yapılıyor. Sandık ve seçmen listesinde bir sorun yok. Sorun; sandığı dayanaksız sorgulamak, olumsuz sonuçlara ve sandığa gitmeyerek çözüm bulacağına ısrarla inanmak. Oysa en güçlüden kurtulmak için en güçlü ikinciye oy vermek matematik bilimidir.”

Kaynak: ARTI GERÇEK

İlginizi çekebilir