Hükümetlerin iklim değişikliği için adım atması talebiyle başlatılan ‘Yokoluş İsyanı’ eylemleri sürüyor. Başta İngiltere olmak üzere Avrupa’nın birçok kentinde yollar trafiğe kapatıldı, banka ve şirket binalarına girişler engellendi

Çevre hareketi Extinction Rebellion (Yokoluş İsyanı) eylemcileri Londra’daki protestolarını, kentin ve Avrupa’nın en işlek havaalanı olan Heathrow Havalimanı’na taşıdı. Havalimanına çıkan yollarda protesto gösterileri düzenleyen aktivistleri ellerinde “Son nesil miyiz?” yazılı pankartlar taşıdı. BBC’nin haberine göre, İngiltere İçişleri Bakanı Sajid Javid, Londra’daki gösterilerde yasalara uymayanlara “yasalar dâhilinde müdahale edilmesi” için polise tam yetki verdi. İklim değişikliğine dikkat çekmek için barışçıl eylemler düzenleyen Yokoluş İsyanı protestoları günlerdir sürüyor. Aktivistler Londra’nın çeşitli bölgelerinde düzenlenen oturma eylemleriyle trafiği kapattı. 6. gününe giren eylemlerde 500’den fazla protestocu gözaltına alındı. Polisin, gözaltına alınanlardan 10’u hakkında cezai işlem yaptığı öğrenildi. Aralarında 13 yaşında çocukların da bulunduğu aktivistler, sera gazı emisyonunun 2025’e kadar düşürülmesi ve “küresel iklim krizine” çözüm bulunması için İngiltere hükümetine karşı sivil itaatsizlik çağrısı yapıyor.

Emma Thompson’dan destek

Eylemciler Londra’da beş köprüde düzenledikleri eylemle trafiği 5 saat durdurdu. Ellerinde fosil yakıtlara karşı çıkan ve temiz enerjiye geçilmesini destekleyen dövizler taşıyan kalabalığa ülke dışından da destek geliyor. Oscar ödüllü Amerikalı oyuncu Emma Thompson protestolara katılmak için Los Angeles’tan Londra’ya geldi. Reuters Haber Ajansı’na konuşan 17 yaşındaki Oscar Idle, “Geleceğim için korkuyorum. Bu korku bana harekete geçmem için cesaret veriyor. Felaketlerin olmadığı, gıda kıtlığının, orman yangınlarının ve kasırgaların olmadığı, insanların yaşayabileceği toplumlarda yaşamak istiyorum” dedi. Yokoluş İsyanı grubunun İtalya’nın başkenti Roma’da da büyük bir eylem düzenlemesi bekleniyor. İtalyan Senatosu’nda konuşan çevreci eylemlerin öncülerinden 16 yaşındaki İsveçli öğrenci Greta Thunberg “Bize yalan söylediniz. Bize sahte umutlar verdiniz. Geleceğe güvenle bakabileceğimizi söylediniz” dedi.

Paris’te bina girişlerine engel

Öte yandan, çevre kuruluşu Greenpeace’in yüzlerce aktivisti, Fransa’nın başkenti Paris’te Societe Generale bankası ile enerji şirketi EDF’e ve petrol şirketi Total’e girişleri engelledi. Greenpeace yetkilileri, şirketlerin petrol ve gaz sanayi ile bağlantılarını protesto amaçlı bu eylemi düzenlediklerini söyledi. Eylemciler, Societe General bankasının cam duvarlarına üzerinde “İklim cinayeti olay yeri” pankartları astı. Polis bankanın girişinde oturma eylemi düzenleyenlere biber gazıyla müdahale etti. Bazı eylemciler birbirlerini bantlayıp zincir oluştururken bazıları da polisin müdahalesine karşı kendilerini plastik kelepçelerle bankanın demirlerine kelepçeledi.

kaynak:YeniYaşam

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…