ÖSYM, 3 oturumda gerçekleştirilen YKS’nin sonuçlarını açıkladı. Sonuçlara ÖSYM’nin resmi sitesi üzerinden ulaşılabiliyor.

Temel yeterlilik testi (TYT), Alan yeterlilik testi (AYT) ve Yabancı dil testi (YDT) olmak üzere üç oturumda, 30 Haziran-1 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirilen Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) sonuçları açıklandı.

Adaylar, sınav sonuçlarını ÖSYM’nin internet sitesi olan www.osym.gov.tr üzerinden TC kimlik numaraları ve şifreleri ile öğrenebiliyor. Kurum sonuç belgesinin ev adreslerine gönderilmeyeceğini duyurmuştu.

Öte yandan kurum, YDT’nin İngilizce Testi’nde yer alan 41 numaralı soru için “C” olarak ilan edilen doğru cevabın “D” olarak düzeltilmesine karar verdiğini duyurdu.

Sonuçların açıklanmasıyla adaylar için bir hafta sürecek tercih maratonu başlamış oldu.

2018 YKS TERCİHLERİ NE ZAMAN BAŞLIYOR?
Tercihler, 7-14 Ağustos tarihlerinde yine Aday İşlemleri Sistemi (AİS) üzerinden alınacak. Tercih bildirim işlemi tamamladıktan sonra ‘Tercih Süresi’ içerisinde ais.osym.gov.tr internet adresinden tercihlerde değişiklik yapılabilecek. Tercih işlemi tamamladıktan sonra ‘Tercih Süresi’ içerisinde tercih bilgilerinin mutlaka kontrol edilmesi ve yazıcıdan tercih listesinin dökümünün alınması gerekiyor.

SINAV SONUÇLARI NASIL KULLANILACAK?

Kurum tarafından açıklanan bilgilere göre; TYT’de 150 ve üzeri puan alan adaylar, TYT puanı ile öğrenci alan yükseköğretim programlarını tercih edebilecekler.

TYT’de 150 ve üzeri puan alan adaylardan SAY, SÖZ, EA, DİL puanları 180 ve üzeri olanlar, bu puan türleri ile öğrenci alan lisans programları ile birlikte TYT puanı ile öğrenci alan ön lisans programlarını tercih edebilecekler.

TYT’de 150 ve üzeri puan alan adaylardan SAY, SÖZ, EA, DİL puanları 180 ve üzeri olmayan adayların sadece ön lisans programlarını tercih etme hakları bulunmakta. Bu adayların SAY, SÖZ, EA, DİL puanı ile öğrenci alan lisans programlarını tercih etme hakları yok.

Özel yetenek sınavıyla öğrenci alan yükseköğretim programlarına başvurabilmek için de TYT puanının 150 ve üzeri (engelli öğrenciler için 100 ve üzeri) olması gerekmekte.

Öte yandan TYT’de elde edilen 200 ve üzeri puan, iki yıl süreyle geçerli.

YERLEŞTİRMELER KILAVUZA GÖRE YAPILACAK
2018 YKS sonuçlarına göre yükseköğretim programlarına yapılacak yerleştirmede bu programların kontenjan ve koşulları göz önünde tutulacak. Bu kontenjan ve koşullar “2018-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu”nda yer alacak. ÖSYM, “2018-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu”na ilişkin detayları şöyle açıkladı:

“2018-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu, 3-10 Temmuz 2018 tarihleri arasında ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden yayımlanacaktır. Kılavuz, adaylara ve diğer ilgililere ön bilgi vermek amacıyla yayımlanmaktadır. Bu nedenle adayların, tercihlerini belirlemeden önce tercih süresi içinde ÖSYM’nin internet adresinden yeniden yayımlanacak 2018-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunu dikkatle incelemeleri ve ÖSYM’den yapılan duyuruları takip etmeleri gerekmektedir.”

Kaynak: Evrensel

 

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…