15-16 Haziran büyük işçi direnişinin 48. yıldönümüne ilişkin açıklama yapan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “15-16 Haziran 1970’de tek tip sendika dayatmasını durduran işçiler, 2018 Haziran’ında dayatılan rejimi de durduracaktır” dedi.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), 15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişinin 48. Yıldönümünde “15-16 Haziranın ışığında ülkemize ve emeğimize sahip çıkacağız” dedi. Kadıköy’de bulunan Yoğurtçu Parkı’nda bir araya gelen DİSK ve bağlı sendikaların yöneticileri “İnadına sendika inadına DİSK”,  “Yaşasın işçilerin birliği, halkların kardeşliği” sloganı attı. 15-16 Haziran direnişinde hayatını kaybeden işçiler için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

15-16 HAZİRAN TARİHİ BİR DİRENİŞTİ

Kitle adına DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu konuştu. 1970 yılında DİSK’in ve üye sendikalarının önüne oldukça yüksek bir baraj koşulu getirilmek istendiğini hatırlatarak, “DİSK işçi sınıfının üretimden gelen gücünü devreye soktu ve direniş kararı aldı. 15-16 Haziran doğrudan ekonomik hedefler dışında sendikal hakların savunulması için yapılan bir direniş olması nedeniyle emek tarihinde oldukça önemli bir yere sahiptir” dedi.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) 15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişi’nin 48. yıldönümü dolayısıyla “Ülkemizi ve emeğimize sahip çıkacağız” şiarıyla Kadıköy Yoğurtçu Parkı’nda basın açıklaması yaptı. Açıklamaya, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu’nun yanı sıra, Halkların Demokratik Partisi (HDP) 1. bölge milletvekili adayları Musa Piroğlu, Erol Katırcıoğlu, Sema Uçar ve çok sayıda işçi katıldı.

İŞÇİLERİ ‘TAMAM’ DEMEYE ÇAĞIRDI

“Bugün Türkiye işçi sınıfı için birkez daha ‘artık yeter’ deme günü” olduğunu söyleyen Çerkezoğlu, “Türkiye dünyada işçi haklarının en kötü olduğu 10 ülkeden biridir. Küresel Haklar Endeksi’ne göre Türkiye, Cezayir, Guatemala, Kazakistan, Filipinler, Suudi Arabistan ile birlikte işçi haklarının en kötü olduğu ülkeler arasında gösterilmiştir” dedi. Çerkezoğlu 24 Haziran genel seçimlerine ise şu sözlerle işaret etti: “16 yıldır ülkemizi sermayenin talepleri doğrultusunda emeğin en temel haklarını tırpanlayan iktidar, rejim değişikliğini bir an önce hayata geçirmek için baskın seçim seçim kararı almıştır. OHAL’den istifade ile grevlerin yasaklandığı, sendikal hak ve özgürlüklerin gasp edildiği, imza toplamaktan meydanlara çıkmaya kadar her türden hak arama yönteminin baskı altına alındığı, mahkemelere başvurma hakkının bile kısıtlandığı ortamda işçi sınıfının çalışma ve yaşam koşulları oldukça zorlaşmıştır. Bunu sürekli geriye götürenlere ‘Tamam’ demeye çağırıyoruz.”

Kritik bir tarih

Burada konuşan Çerkezoğlu, 24 Haziran seçimlerinin ülke açısından tarihi bir kader anı olduğunu vurgulayarak, “Unutulmamalıdır ki, demokrasi işçinin ekmeğidir ve tüm haklarımızın tek bir kişinin keyfiyetine teslim edildiği bir düzene demokrasi denmez. 15-16 Haziran 1970’de tek tip sendika dayatmasını durduran işçiler, 2018 Haziran’ında dayatılan rejimi de durduracaktır” dedi.

Kaynak: Yeni Yaşam, Evrensel

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…