Yıldız Teknik Üniversitesinde ‘cinsel tacizi önleme birimi’ kurulacak

Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Tiyatro Kulübü’nde yaşanan cinsel taciz iddialarından sonra bir araya gelen 34 kulüp ve topluluk ‘Cinsel Tacizi Önleme Birimi’ kurulması için üniversite yönetimine dilekçe verdi. Görüşmeler sonucunda okul, bu birimi kurmayı kabul etti

Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Tiyatro Kulübü’nde yaklaşık bir sene önce yaşanan cinsel saldırı iddialarına karşı ‘Cinsel Tacizi Önleme Birimi’ kuruldu.

Birgün’ün haberine göre YTÜ’de bir araya gelen 34 kulüp ve topluluk, ‘Cinsel Tacizi Önleme Birimi’ kurulması için üniversite yönetimine dilekçe verdi. Görüşmeler sonucunda ise YTÜ Genel Sekreterliği bünyesinde ‘Cinsel Tacizi Önleme Birimi’ kurulmasına karar verildi.

Cinsel saldırı failinin kulüp yönetimi tarafından korunduğunu öne süren öğrenciler, söz konusu iddialara sosyal medya üzerinden tepki gösterdi. Twitter’da ‘ytudetacizvar’ etiketinde bir araya gelen öğrenciler, okullarında yaşanan cinsel saldırı olayını kabul etmeyeceklerini bildirdi. Tepkilerin ardından üniversite yönetiminin yaşanılan cinsel saldırıyla ilgili bir soruşturma başlattığı öne sürüldü.

34 kulüp ve topluluk 21 Temmuz’da Cinsel Tacizi Önleme Birimi’ni talep ettikleri dilekçelerini üniversite yönetimine verdi. Söz konusu iddianın kendilerini derinden sarstığını belirten toplulukların yayımladığı açıklamada, şu ifadeler kaydedildi: “Ne yazık ki ülkemizde kadına yönelik fiziksel, psikolojik ve cinsel şiddetin gün geçtikçe artması; bizi özellikle bu olayla birlikte üniversitemizde bu durumun önüne geçebilecek ne gibi adımları izleyebileceğimizi düşündürmeye sevk etti. Cinsel taciz ve saldırıların önlenebilirliğini artırması, yaşandığı durumda doğru adımların izlenmesi ve ardından yaratabileceği psikolojik tahribatı oluşturulacak destek hattının onarabilmesi işleviyle ülkemizde halihazırda 16 üniversitede faaliyet gösteren Cinsel Tacizi Önleme Birimi/Komisyonu’nun üniversitemizde de kurulmasını talep ediyoruz.”

Saldırgan hakkında işlem başlatılacak
YTÜ Kadın Çalışmaları Topluluğu sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Cinsel Tacizi Önleme Birimi’nin kurulduğu duyuruldu. Topluluk tarafından yapılan paylaşımda, şu ifadelere yer verildi: “YTÜ Üniversite Yönetimi yaptığı açıklama ile kulüp ve topluluklar olarak Cinsel Tacizi Önleme Birimi kurulması talebimizin onaylandığını açıkladı!”

Öte yandan üniversitenin genel sekreterliğinden yapılan açıklamada, “Üniversite olarak mağdur olan öğrenci arkadaşımızla görüşüldü ve Pazartesi günü gerekli işlemi başlatacağız” denildi.

Kendimizi güvende hissetmeliyiz
Özellikle kadınların verdiği mücadele sonucu okulda bir taciz birimi kurulduğuna dikkat çeken YTÜ öğrencisi Sarya Toprak, BirGün’e konuştu. Akademide cinsiyetçilik ve tacizin sık sık yaşandığına dikkat çeken Toprak, “Yaşadığımız olay aslında tüm bunların en yakınımızda bile nasıl gerçekleştiğinin bir göstergesi oldu. Bu birim kadınların mücadelesiyle kuruldu. Kadınlar mücadele ettikçe her alanda kazanımlar elde ediyor. Etmeye de devam edecekler. Her kadının her alanda olduğu gibi üniversitelerde de kendini güvende hissetmesi gerekiyor. Biz kadınlar olarak erkeklerin her alanda cinsel saldırı ve şiddetine maruz bırakılmak istemiyoruz” dedi.

Bu birimin üniversitedeki tüm kadınların kazanımı olduğunun altını çizen Toprak, “Akademide gördüğümüz cinsiyetçiliğe, tacize karşı bulunduğumuz her alanda kulüplerde, kantinde, sınıfta mücadele etmeyi amaçlıyoruz. Cinsel tacize üniversitelerimizde alan açmayacağız” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Siyasihaber

İlginizi çekebilir