TL’nin olağanüstü değer kaybı ile asgari ücret yılbaşından bu yana dolar bazında yüzde 26 oranında eridi. 1 Ocak tarihinde, asgari ücret 427 dolar değerindeyken, bugün itibariyle asgari ücretli bir çalışan 1 aylık maaşıyla 315 dolar alabiliyor

TL her geçen gün dolar karşısında değer kaybederken kur farkı çarşıda pazarda kendini oldukça fazla hissettiriyor. Enerji fiyatları başta olmak üzere her gün yeni bir zam haberi basında yer buluyor.

Temmuz ayı için açıklanan enflasyon rakamlarına göre, enflasyon yüzde 15,85 ile son 14 yılın en yüksek seviyesine yükseldi. TL’nin olağanüstü değer kaybı ile asgari ücret yılbaşından bu yana dolar bazında yüzde 26 oranında eridi.

Dolar kuru 1 Ocak itibariyle 3,75 TL idi. Yani asgari ücretli bir çalışan, 1 Ocak tarihinde, 1 aylık maaşıyla 427 dolar alabiliyordu.

Bugün ise asgari ücretli bir çalışan 1 aylık maaşıyla 315 dolar alabiliyor. Çünkü aradan geçen süre zarfında dolar/TL kuru 3,75 TL’den 5 TL bandına kadar yükseldi. 3 Ağustos itibariyle 5,08 dolaylarında olan dolar kuru ile asgari ücretli bir çalışan 1 aylık maaşıyla, Ocak ayına göre 112 dolar daha az kazanıyor.

Kaynak: sendika.org

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…