Yeşil Sol Parti Denizli İl Eş Sözcüsü Şenol Akyol’un yaptığı yazılı açıklamada, Zeytin Yaylası’nın doğal kaynak suyunun kurutulduğu iddialarına tepki göstererek,  

“Yeşil Sol Parti olarak su kaynaklarının kurutulmasına ,doğanın talanına, ekolojik dengenin bozulmasına karşı çıkıyoruz” dedi.

Akyol; “Son günlerde medya gündemini meşgul eden zeytin yaylasındaki doğal suyun Orman Bölge Müdürlüğü bahçesindeki çimleri sulama, süs çeşmelerine su verme amacıyla 14 km kapalı şekilde getirilmesi su yolundaki ve kaynağındaki canlıları ve tabiatı ciddi bir şekilde etkileyecektir. Biz de Yeşil Sol Parti olarak su kaynaklarının kurutulmasına ,doğanın talanına, ekolojik dengenin bozulmasına karşı çıkıyoruz.

Aynı zamanda bu bölge 1. Derece sit alanı olmasından kaynaklı da korunmaya değer bir bölgedir. Bölgeye yakın mahalle muhtarlarının ve STK’ların vermiş olduğu tepkileri haklı görerek bizde bu tepkileri destekliyoruz.

Son dönemde doğaya yapılan saldırılar hukuka rağmen artarak devam etmektedir. Menderes nehrinin hali , Dalaman çayının hali ortadadır. Taş ocaklarıyla doğal çevre ve denge giderek bozulmaktadır.

Su yoksa , temiz hava yoksa, temiz çevre yoksa yaşam da yok. Tercihimizi yaşamdan yana göstererek mücadelemize devam edeceğiz. Yetkililerden bu yıkım projesini derhal sonlandırmalarını ve suyun tekrar kendi doğasına bırakılmasını istiyoruz” dedi.

Ne olmuştu:

Zeytin Yaylası Suyu için Tepkiler Çığ Gibi Büyüyor

İddiaya göre; Zeytin Yaylası kaynak suyunun olduğu yerden kapalı sistem ile Çamlık mesireliği yanındaki Denizli Orman Bölge Müdürlüğü bahçesinin sulamasında kullanılmak üzere alınmasına tepkiler artarak devam ediyor. Muhtarlar, doğar severler Pazar günü Zeytinli Yaylası suyu için eylem yapacaklarını duyurdu.

Denizli’nin ender yaylaları arasında yer alan Zeytinli Yaylası taşınan su için muhtarlar, Denizlili doğaseverleri ayaklandırdı. Denizli’nin gündeminden düşmeyen Zeytin yaylası suyu için bölgeye yakın 6 mahallenin muhtarı Denizli Gazeteciler Cemiyetinde basın açıklaması yaptı. Toplantıya katılan; Zeytinköy mahallesi Muhtarı Serkan Kar, Zümrüt mahallesi Muhtarı Recep Aksoy, Kervansaray mahallesi Muhtarı Döne Tuna Bilgen, Gökpınar mahallesi Muhtarı Kadir Özen, Tekke mahallesi Muhtarı İlker Ona, Bağbaşı mahallesi Muhtarı Süleyman Çolak ve aileleri katıldı. Grup adına konuşan Muhtar Bilgen, Denizli merkez Pamukkale ilçesi Zeytinköy mahallesi, Zeytin yaylasında Orman Bölge Müdürlüğünce yapıldığı iddia edilen ancak şimdiye kadar kamuoyuna bilgilendirici açıklama yapılmayan yayla kaynak suyunun olduğu yerden kapalı sistem ile (boru içinde) Çamlık mesireliği yanındaki Denizli Orman Bölge Müdürlüğü bahçesinin sulamasında kullanılmak üzere alınmasını onaylamıyor ve bunun yanlış olduğunu, doğa-çevre ve bölgenin ekosisteminde telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğuracağını kamuoyunun bilgisine sunup dikkatini çekmek istiyoruz.

Zeytin yaylası bir doğal değerdir, tarihi süreçte iskan amacıyla da kullanılmış ve halen eski dönemlere ait tarihi kalıntıların ortaya çıkmaya devam ettiği keşfedilip insanların bilgi ve ilgisine sunulmayı bekleyen yerdir” dedi.

Zeytin Yaylasında Orman Bölge Müdürlüğünce yapıldığı iddia edilen ancak şimdiye kadar kamuoyuna bilgilendirici açıklama yapılmayan Yayla Kaynak Suyunun olduğu yerden boru içinde Çamlık mesireliği yanındaki Denizli Orman Bölge Müdürlüğü bahçesinin sulamasında kullanılmak üzere alınmasını onaylamıyoruz. Bunun yanlış olduğunu, doğa-çevre ve bölgenin ekosisteminde telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğuracağını kamuoyunun bilgisine sunup dikkatini çekmek istiyoruz. Zeytin yaylası bir doğal değerdir, tarihi süreçte iskan amacıyla da kullanılmış ve halen eski dönemlere ait tarihi kalıntıların ortaya çıkmaya devam ettiği keşfedilip insanların bilgi ve ilgisine sunulmayı bekleyen yerdir. Ayrıca bu bölge Aydın 3555 sayılı kararı ile 1.Derece Arkeolojik Sit Alanı ilan edilmiş ve halen Kültür Bakanlığı web sitesinde kültür envanteri bölümünde yayınlanmaktadır. Suyun taşınması esnasında yapılan çalışmalarda arkeolojik yerleşim alanında zarar gördüğünü tespit ettik. Zeytin Yaylası kurumasın, doğa yaralanmasın, bölgede yaşam süren canlılar yok olmasın diyorsak Zeytin Yaylası Suyu yerinde akmaya devam etsin. Bu sürecin durdurulması için konuyu yargıya taşıdık. Doğaseverlerin ve STK’larında konuya desteğini bekliyoruz” dedi

Toplantıya çok sayıda Zeytinköy Mahallesi’nde yaşayan vatandaşlar toplantı salonuna gelerek damga vurdu. Bunlardan bazıları doğduğundan beri Zeytinköy Mahallesi’nde yaşayan ve daha önce hiç böyle bir olayla karşılaşmayan 85 yaşındaki Mustafa Kemal Okçu ve 78 yaşındaki Gülten Kar oldu. Toplantıda komşu mahallelerde bulunan Serkan Kar – Zeytinköy Mahalle Muhtarı, Recep Aksoy – Zümrüt Mahallesi Muhtarı, Döne Tuna Bilgen, Kervansaray Mahallesi Muhtarı, Kadir Özen – Gökpınar Mahallesi Muhtarı, İlker Ona – Tekke Mahallesi Muhtarı ve Süleyman Çolak – Bağbaşı Mahallesi Muhtarı katılarak bu katliam gibi olayı önlemek için destekte bulundu.

 

Kaynak: Denizli20haber ve Denizli24haber

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…