AGİT PA İnsan Hakları Komitesi, muhalefete yönelik yapılan gözaltı operasyonlarına tepki göstererek, yerel seçim öncesi muhalefet üzerindeki baskılara son verilmesini istedi.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Parlamenterler Meclisi (AGİT PA) Demokrasi, İnsan Hakları ve İnsani İşler Genel Komitesi yetkilileri; Başkan Margareta Kiener Nellen (Avrupa Parlamentosu Milletvekili, İsviçre), Başkan Yardımcısı Michael Georg Link (Avrupa Parlamentosu Milletvekili, Almanya) ve Raportör Kyriakos Hadjiyianni (Avrupa Parlamentosu Milletvekili, Kıbrıs), Türkiye’deki muhalefete dönük baskılara olarak yazılı bir açıklama yayımladı.

Muhaliflere yönelik gözaltı ve taciz uygulamalarına son verilmesi çağrısı yapılan açıklamada, şu ifadeler kullanıldı: “Türkiye’de siyasi muhaliflerin yaygın olarak gözaltına alınmasına ve taciz edilmesine son verilmesi gerekiyor. Özellikle önümüzdeki yıl yapılacak yerel seçimler öncesinde, partilerin ve adayların görüş ve niteliklerini hükümet baskısı olmaksızın ifade etmeleri çok önemlidir. Türkiye’nin güvenlik kaygıları, muhaliflerin hedef alınması yönünde suistimal edilmemelidir. Hala seçilmiş belediye başkanlarının yerine hükümet tarafından atanan kayyumların yönettiği düzinelerce belediye var. Bu şekilde seçmen iradesinin altüst edilmesi kabul edilemez. Yetkililere bu tarz uygulamalara son vermeleri çağrısını yapıyoruz.”

AGİT PA yetkilileri, Türkiye de dahil olmak üzere tüm katılımcı devletlerin kabul ettiği AGİT 1990 Kopenhag Belgesi’ndeki “Yasalarca gerekli sayıdaki oyu alan adayların seçildikleri makama uygun şekilde yerleşmelerine ve görev süreleri doluncaya kadar görevde kalmalarına izin verilir, aksi bir durumda ise demokratik parlamenter ve anayasal prosedürlere uygun olarak kanunlar çerçevesinde görevleri sona erdirilir” ifadesini de hatırlattı.

Kaynak: Artı Gerçek, MA

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…