Yeni Şafak’tan ayrılan Albayrak: Gazetecilik değil holiganlık yapmanız bekleniyor

Gazeteci Özlem Albayrak, Yeni Şafak’tan istifası üzerine konuyla ilgili açıklama yaptı. Gazetelerin çalışanlarından holiganlık beklediğini belirten Albayrak, bir seçim yapmak zorunda kaldığını ve istifa ettiğini söyledi.

Yeni Şafak’tan, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun 9 yıl 8 ay hapse mahkûm edilmesini eleştiren yazısı yayımlanmadığı için istifa eden Özlem Albayrak, gazetesinin kendisinden holiganlık yapmasını istediğini söyledi. Yazısının yayımlanmamasına tepki gösteren Albayrak yazısının tamamını sosyal medyadan paylaşmıştı.

Independent Türkçe‘ye konuşan Albayrak, “Manzara, yapıcı, samimi, düşmanlık içermeyen eleştiriye bile tahammül kalmadığını gösteriyor ki, endişe verici olan bu. Fakat bunun sadece Yeni Şafak’la sınırlı olduğunu düşünmek yanıltıcı olur. Son yıllarda gazetecilik değil holiganlık yapmanız beklenir oldu” ifadesini kullandı.

‘YA KENDİNE OTOSANSÜR UYGULA YA DA BIRAK GİT’

Albayrak, “Gayet makul, hakaret içermeyen, samimi ve adil eleştirilerin bile kendine yer bulamadığı bir medyada gazetecilere iki seçenek sunuluyor; ya kendine otosansür uygulamak ya da bırakıp gitmek. Ben ikincisini seçtim. Fakat iş bu raddeye gelene kadar gazete içinde demokratik bir mücadele de verdiğime inanıyorum, ama bazen hareket alanınız giderek daha çok sınırlanır ve bir seçim yapmak zorunda hissedersiniz, benim ayrılış sürecimde olan buydu” diye konuştu.

Albayrak, yaşanan sürece ilişkin açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi:

“Bana direkt ve açıktan yansıyan bir uyarı olmadı, gazeteyle yaşadığım dozajı giderek artan çatışmada, o yayında AK Parti’ye ve hükümete yaptığım eleştirilerin bir payı var mı, bilemem. Ancak, bu dönemde sadece vicdanına danışarak, yazılarının kime yarayacağını ya da yaramayacağını hesaba katmadan, yalnızca adil olmaya çalışarak yazmak bile başlı başına cesaret gerektiren bir tavır haline geldi. Sadece işini kaybetmekten söz etmiyorum, bu uğurda özgürlüğünü kaybeden, yargılanan, hapse atılan gazeteciler var.”

Kaynak: DUVAR

İlginizi çekebilir