Yemen’deki savaşın yol açtığı insani kriz kontrol edilemez boyutlara ulaştı. Halkın yarısından fazlasının akut gıda sıkıntısı çektiği ülkede, acil müdahale olmaması halinde ülke çapında kıtlık kaçınılmaz olacak.

Uluslararası uzmanlarla yerel makamların iş birliğinde hazırlanan bir rapora göre en az bir milyon Yemenli kriz ortamında hayatta kalma mücadelesi veriyor. 9 milyondan fazla kişiyse bir sonraki öğünde karınlarını doyurup doyuramayacağını bilmiyor, bu sayı geçen seneden bu yana yüzde 42 arttı.

240 bin Yemenli çoktan kıtlık çekerken yaklaşık 10 milyon kişi ise kıtlık sınırında.

Reuters/Mohamed al-Sayaghi
Yemen – 22 Kasım 2018Reuters/Mohamed al-Sayaghi

Savaşın en savunmasızları olan çocuklara dair veriler de içler acısı.

Savaş ortamında sadece kurşunlar can almıyor. Birleşmiş Milletlere göre her 10 dakikada bir 5 yaşının altındaki bir çocuk ‘açlık’ gibi önlenebilir sebeplerden dolayı hayatını kaybediyor, yetersiz beslenen 2 milyon çocuksa ölümle burun buruna.

Resmi verilere göre dört yıldır süren savaş en az 10 bin kişinin hayatına mal oldu ancak rakamın çok daha fazla olduğu sanılıyor. Savaş nedeniyle evlerini terk edenlerin sayısıysa 3 milyonun üzerinde. Halkın üçte ikisinden falzası acil insani yardıma muhtaç.

Reuters/Mohamed al-Sayaghi
Yemen – 22 Kasım 2018Reuters/Mohamed al-Sayaghi

Geçtiğimiz perşembe günü İsveç’in Rimbo kentinde başlayan görüşmelerde savaşa çözüm aranıyor.

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonun desteklediği hükümetle, İran bağlantılı Husiler arasındaki Birleşmiş Milletler (BM) destekli barış müzakerelerinde somut teklifler gündemde fakat dünyanın ‘en ciddi’ insani krizi her dakika daha da derinleşiyor.

Kaynak :Euronews
  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…