Ekoloji ve evrim üzerine çalışmalar yürüten profesör Jonathan Silvertown’ın “Darwin’le Akşam Yemeği” isimli kitabı Can Evren Topaktaş çevirisi ile Kolektif Kitap’tan çıktı. Silvertown, tat ve bilgiyle dolu bu kitabında yemek alışkanlığımızın nasıl ve ne zaman evrimleştiğini mercek altına aldı.

Büyük insansı maymun kuzenlerimiz ağırlıklı olarak yapraklarla ve meyvelerle beslenir. Et yiyen ve yemek pişiren biz insanlar, vejetaryen, hatta vegan bir nesilden evrimleştik.

Peki bu alışkanlığımız nasıl ve ne zaman evrimleşti?

Profesör Jonathan Silvertown, “Darwin’le Akşam Yemeği” isimli kitabında bu sorunun cevabını türümüzün aile ağacına ve fosil kayıtlarına bakarak veriyor.

“Darwin’le Akşam Yemeği: Evrim Yeme İçmeyi Nasıl Etkiler?”, Can Evren Topaktaş çevirisi ile Kolektif Kitap etiketiyle raflarda yerini aldı.

Kapak tasarımı Deniz Akkol’a ait olan kitabın 293 sayfası da tat ve bilgiyle dolu.

Tanıtımdan

“Her alışveriş listesi, her yemek tarifi, her menü ve yemek pişirmek için kullandığımız her malzeme evrimci anlayışın babası Charles Darwin’le akşam yemeğine üstü kapalı bir davettir.”

Jonathan Silvertown Darwin’le Akşam Yemeği’nde en eski hominin atalarımızla bizi büyük bir sofra etrafında bir araya getiriyor. Ekmek, et, süt ürünleri, deniz ürünleri, sebzeler, baharatlar, tatlılar gibi temel gıdalar ve değişen beslenme alışkanlıklarımız üzerinden yaşamın evrimine ışık tutuyor.

Tat ve koku alma duyularımızın nasıl evrimleştiğinden acının sofralarımıza nasıl girdiğine, karbonhidrat ve yağ düşkünlüğümüzden yemeklerimizi neden ve ne zaman paylaşmaya başladığımıza dek okuma iştahını kabartan sorularla şekillenen bu çalışma, gıda sorununun hayatımızı temelden etkilediği günümüzde, neyi nasıl yediğimizi farklı düşünmeye davet eden bir kılavuz.

“Yemek hakkında gereğinden fazla kitap olsa da, benim gibi biri olduğunuzu ve bu tür davetlerin size de hiçbir zaman fazla gelmeyeceğini umarak, şu an elinizde tuttuğunuz şeyin bir kitaptan ziyade bir akşam yemeği daveti olduğunu farz edelim istiyorum. Ancak baştan belirtmeliyim ki bu farklı bir akşam yemeği olacak​;​ zihinlerimizi beslemeye yönelik bir akşam yemeği.”

Jonathan Silvertown hakkında

Jonathan Silvertown, Edinburgh Üniversitesi, Evrimsel Biyoloji Enstitüsü’nde profesördür.

Ekoloji ve evrim üzerine çalışmalar yürüten Silvertown’un kitapları arasında The Long and Short of ItDemons in EdenPlant Population BiologyMore Than the Parts: Biology and Politics ve Fragile Web: What Next for Nature? yer alır.

Kaynak : Gazete karınca

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…