Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde araç garantisinin üçte birine dahi ulaşılamadı

CHP’li Onursal Adıgüzel’in CİMER başvurusuna verilen yanıtta, 3 yılda Yavuz Sultan Selim Köprüsü için verilen araç geçiş garantisinin üçte birine dahi ulaşılamadığı ortaya çıktı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ne ilişkin CİMER başvurusuna gelen yanıtı kamuoyu ile paylaştı. Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından gelen yanıta göre, geçiş garantisi günlük 135 bin araç olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden Eylül 2016’dan Haziran 2019’a kadar geçen sürede 41 milyon 805 bin araç geçti. Buna göre, 3 yıla yakın bir sürede, verilen araç garantisinin üçte birine dahi ulaşılamadı. Adıgüzel, “Garanti edilenin yalnızca yüzde 30’u geçebilmiş” dedi.

AÇILIŞINDAN BU YANA SADECE 42 MİLYON ARAÇ GEÇTİ

Adıgüzel’in başvurusuna gelen yanıtta, Kuzey Marmara Otoyolu (3. Boğaz Köprüsü Dahil) Otoyol Projesi, Odayeri – Paşaköy (Bağlantı Yolları Dahil) Kesimi Yap-İşlet-Devret Projesi’nde, trafik garantisi 135 bin otomobil eşdeğer/gün olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde Eylül 2016’dan Haziran 2019’a kadar toplam 41 milyon 805 bin 793 otomobil eşdeğer araç geçtiği belirtildi.

Buna göre, yıllık araç garantisi 49 milyon 275 bin olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden 3 yılda garanti edilenin üçte biri kadar bile araç geçmedi.

“GÜNLÜK ORTALAMA 1 MİLYON 800 BİN TL VATANDAŞIN CEBİNDEN ÇIKIYOR”

Öte yandan, Adıgüzel’in başvurusunda şirketlere ödenen miktara ilişkin soru yanıtsız bırakılırken, “Yap-İşlet-Devret Modeli ile ihale edilen projelerimizde Uygulama Sözleşmelerinin ilgili hükümleri uyarınca, işletmeye açılan her kesim veya kesimler için işletmeye açılmasına rağmen görevli şirketlerin kusuru dışındaki herhangi bir nedenle bir İşletme Yılı’nda söz konusu kesim veya kesimler için garanti edilen toplam taşıt sayısına ulaşılamaması durumunda meydana gelen gelir farkı, 40.52.34.00-04.5.1.00-2-05.4 kodlu ‘Ekonomik-Mali Amaçlı Transferler’ adlı bütçe tertibinden görevli şirketlere ödeme yapılmıştır” denildi.

Cevabı değerlendiren Adıgüzel, “Gelen yanıtta geçiş sayıları aylara, yıllara ve araç tipine göre verilmediği için şirketlere ödenen miktara ilişkin net bir hesaplama yapamıyoruz. Öte yandan 135 bin garantili köprüden günlük ortalama 40 bin aracın geçtiğini düşünürsek, geçmeyen 95 bin araç için günlük ortalama 1 milyon 800 bin TL, 82 milyon vatandaşımızın cebinden çıkıyor” dedi.

“VATANDAŞ KÖPRÜYÜ TERCİH ETMİYOR”

Adıgüzel, köprüden geçişin az olmasının nedenlerine dair şunları söyledi:

“YSS Köprüsü istek hattından çok uzak, ayrıca uzayan yol ve geçiş maliyetinin yüksek olması nedeniyle sürücüler tarafından tercih edilmiyor. YSS Köprüsü’nün anlaşmada yer alan taşıt garantisini sağlaması ancak köprünün kendi trafiğini yaratmasıyla mümkün olabilir. Bu da en başından planlamanın ve hesaplamanın yanlış yapıldığını bize açıkça gösteriyor. Günlük 135 bin taşıt garantisi mevcut durumda ulaşılabilmesi mümkün olmayan bir rakamdır.”

“TRAFİK YÜKÜNÜ HAFİFLETMİYOR”

Adıgüzel, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Öte yandan transit trafiğin ve özellikle ağır taşıtların kullanması için zorlandığı YSS Köprüsünün bağlandığı noktalar da İstanbul’un kent içi trafik yükünü hafifletmemektedir. Sebze meyve haline yönelen ağır taşıtlar ve Mahmut Bey kavşağına bağlanan üçüncü çevre yolu da trafik sıkışıklığını gidermemiş, sadece sıkışıklığın yaşandığı bölgeyi değiştirmiştir. Özetle 3. köprü İstanbulluların ulaşım çilesine derman olamadığı gibi, mevcut durumda karşılanması mümkün olmayan taşıt garantisinin faturasını da vatandaşa ödetmektedir.”

Kaynak: EVRENSEL

İlginizi çekebilir