Özgür Denizli

‘Yatağan’ uyarısı: Acilen kamulaştırın

Yatağan termik santralinde 2 işçinin ölümü, 10 işçinin de yaralandığı facianın ardından yıllarca aynı santral ve maden ocağında çalışan, özelleştirilmesine karşı mücadele yürüten CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin’den dikkat çeken çıkış geldi. “Yaşamak için çalışıyor ama çalışırken ölüyoruz” diyen Girgin, Yatağan başta olmak üzere özelleştirilen tüm kurumların acilen kamulaştırılmasını istedi. Göçüğün ardından Yatağan’a giden Girgin’in gazetemize anlattığı izlenimleri şöyle:

Santral eski : Yatağan 36 yıllık bir termik santral . Santralin özelleştirilmesinin ardından ilk kaza meydana geldi. Aslında facia denebilecek bir olay. Facia olması için illa 25- 30 kişinin mi ölmesi gerekiyor? Göçüğün meydana geldiği bantın içinde 25 işçi çalışıyor. Çay saati nedeniyle yarısı aşağıya iniyor. Diğer yarısı oradayken göçük oluyor.

Malzeme yorgunluğu: Çökmenin nedeni yüzde 70 malzeme yorgunluğu. Mekanik aksamda yılların birikimi ile muhtemelen çatlaklar oluşmuştur. Asitli yağmur nedeniyle oksidasyon meydana gelmiştir.

Risk analizi yapıldı mı?: Sürekli risk analizi yapılması lazım. Ancak risk analizi yapılıp yapılmadığını bilmiyoruz, yapıldıysa kim yaptı, bu alanda uzman mı? 4 nokta var:

1- Malzemenin yorgunluğu.

2- Dış etkenlerden dolayı oluşan çatlaklar ve oksidasyonun artması.

3-Kontrol yapıldı mı ?

4- Güçlendirme yapıldı mı ?

Acilen kamulaştırma : Yaşamak için çalışıyor ama çalışırken ölüyoruz. Özelleştirmeden sonra ilk büyük kaza bu. Yatağan termik santrali başta olmak üzere özelleştirilen ne kadar santral ve maden sahası varsa acilen kamulaştırılmalıdır. Özelleştirme bu ülkenin ekonomisine saplanan hançerdir.

Kamusal denetim yok : Yatağan’da bakkal, esnaf, santralin yakınında oturan yurttaş kamu denetimi adına bir şey gördüğünde şikayette bulunuyordu. Özelleştirme ile birlikte kamu denetimi de ortadan kalkıyor. Eskiden yurttaş da bu yolla denetleyebiliyordu. Şimdi ise ayda, yılda bir müfettiş gelecek de denetim yapacak

http://Yatağan Termik Santrali’nde göçük altında kalan ikinci işçinin de cansız bedenine ulaşıldı

Kaynak: Cumhuriyet

Exit mobile version