Yaşamak İstiyoruz İnisiyatifi: Hiçbir şey kadınların katledilmesine bahane olamaz

 

Yaşamak İstiyoruz İnisiyatifi: Hiçbir şey kadınların katledilmesine bahane olamaz

Özgecan Aslan’ın katledilişinin 4. yılı dolayısıyla Kadıköy’de eylem yapan Yaşamak İstiyoruz İnisiyatifi, kadın düşmanlığına her gün yenisinin eklendiğini ifade ederek “Şimdilerde isyanımızın adı Şule Çet” dedi.

Özgecan Aslan’ın katledildiği tarihe atfen her ayın 11’inde “Yaşamak İstiyoruz” eylemi yapan Yaşamak İstiyoruz İnisiyatifi, 38. haftada Kadıköy Kalkhedon Meydanı’nda açıklama yaptı. Polis açıklamaya izin vermek istemedi ancak etraftan gelen tepkiler üzerine görüşmeler sonucunda açıklama yapıldı.

Özgecan Aslan’ın ölümünün 4. yılında yapılan açıklamaya Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM) Genel Sözcüsü Beycan Taşkıran ve eski erkek arkadaşı tarafından ölümle tehdit edilen Münevver Kızıl da katıldı.

“Erkek adalet değil gerçek adalet”, “Yaşasın kadın dayanışması”, “Özgecan Aslan ölümsüzdür” sloganlarının atıldığı eylemde basın açıklamasını Ezgi Bahçeci okudu. Bahçeci, Özgecan Aslan’ın 11 Şubat 2015 tarihinde Mersin’de üniversite 1. sınıf öğrencisi iken bindiği dolmuşun şoförü tarafından katledildiğini hatırlattı.

“O GÜNDEN BUGÜNE HİÇBİR ŞEY DEĞİŞMEDİ”

Katil Suphi Altındöken’in önce Özgecan’a tecavüz etmek istediğini ardından katlettiğini ve Özgecan’ın cansız bedeninin yakılmış bir halde ormanlık alanda bulunduğunu vurgulayan Bahçeçi, “Özgecan katledildiğinde sokaklara dökülen kadınlar, kadın cinayetlerine tacize ve tecavüze karşı günlerce Özgecan’ın isyanı olup sokakları terk etmediler ama ne yazık ki o günden bugüne değişen hiçbir şey olmadı, daha da kötüye gitti” dedi.

“YARGI ERKEKLERİ KORUMAYA DEVAM EDİYOR”

Aradan geçen 4 yıl içinde toplam 1480 kadının erkek şiddeti ile katledildiğini ve 2019 yılının sadece Ocak ayında ise 43 kadın katledildiğini belirten Bahçeci, “38 aydır bu meydandan soruyoruz ‘Kadınlar her gün katledilirken tacize tecavüze uğrarken neden hala kadın katillerine ceza indirimi uygulanıyor? Neden 6284 sayılı yasa uygulanmıyor. Mahkeme salonlarında yargı kadınları değil erkeği savunmaya devam ediyor” diye konuştu.

“ŞİMDİ İSYANIMIZIN ADI ŞULE ÇET”

Kadın düşmanlığına her gün bir yenisinin eklendiğini ifade eden Bahçeci, “Şimdilerde isyanımızın adı Şule Çet. Şule Ankara’da yaşayan 23 yaşında bir üniversite öğrencisiydi. Çalıştığı iş yerinin sahibi ve arkadaşı tarafından önce cinsel saldırıya uğradı ardından 20. kattan aşağı atılarak katledildi” dedi.

YARGI ŞULE’Yİ HEDEF GÖSTERİYOR

Bahçeci, “Olayın yaşandığı gün odada delilleri toplamayan polis, ilk ifadede serbest bırakan savcı, ‘öğrenci ise o da dizini kırıp evden okula okuldan eve gitseydi ya’ diyen hakim, ‘bir kadın bir erkekle içki içtiyse cinsel ilişkiye rızası vardır’ diyen adli tıp kurumu doktoru, ‘o saatte orada ne işi vardı içkiliydi’ diyen sanık yakınları tüm bu yaşananlar gerçek adaletin değil erkek adaletin olduğunu bir kez daha gösterdi” diye kaydetti.

İSTEDİĞİMİZ YERDE GEZERİZ TECAVÜZ EDEMEZSİN

Kadınların saat kaçta, nerede olduğunun, içki içip içmediğinin öldürülmesi yada cinsel saldırıya uğraması için haklı sebepler olamayacağının altını çizen Bahçeci, “Hiçbir şey kadınların katledilmesine, tacize tecavüze şiddete uğramasına, neden yada bahane olamaz. Kadınların yaşam hakkının elinden alınması ve katledilen kadınların suçlu bulunması erkeklerin aklanmaya çalışılması ne hukuka ne de vicdana uygundur” diye ifade etti.

“KADINLARIN ÖFKESİ OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

“Biz kadınlar hiçbir bahaneyi kabul etmiyoruz ve etmeyeceğiz. Kadınların isyanı ve öfkesi olmaya devam edecek, bir kişi daha eksilmemek için sokakları terk etmeyeceğiz” diyen Bahçeci, kadınların yaşam hakkımıza sahip çıkmaya ve kadınlara adalet istemeye devam edeceklerini aktardı.

Kaynak: Pirha

 

İlginizi çekebilir