Özgür Denizli

Yaşam maliyetleri, fahiş kiralar, deprem korkusu… Vasıflı işgücü İstanbul’dan kaçıyor

İBB’nin 317 firmada yaptığı araştırma, asgari ücretteki artışın nitelikli işgücü bulunmasında zorluklara neden olduğunu ortaya koydu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Bölgesel İstihdam Ofisi, kentteki 317 firmada asgari ücretteki artışın istihdama etkisini araştırdı. Araştırma sonrası yapılan açıklamada; “Tüm sektörlerde hemen her firma, aradığı vasıflara sahip nitelikli işgücü bulmakta zorlanıyor. Firmalar üretim, satış ve idari süreçlerinde meslekli, nitelikli, uzman ve deneyimli-kıdemli personel bulmakta sıkıntı çekiyor” denildi.

MAKAS KAPANINCA MOTİVASYON DÜŞTÜ

Dünya gazetesinin aktardığına göre, bazı firmalarda mavi yakalılar ile beyaz yakalılar arasında ücret hiyerarşisi daralınca; beyaz yakalılarda motivasyon, verim ve performans düşüklüğü ile işten ayrılmalar yaşandı. Öte yandan tüm sektörlerde firmalar üretim, satış ve idari süreçlerinde meslekli, nitelikli, uzman ve deneyimli-kıdemli personel bulmakta sıkıntı çekti.

İSTANBUL’DAN GÖÇ

Araştırmada öne çıkan üçüncü başlığa göre de artan yaşam maliyetleri, fahiş kiralar ve deprem korkusu, işgücünün İstanbul’dan göçünü tetikledi. İstanbul’da eleman temini her geçen gün zorlaştı.

Araştırmada öne çıkan diğer maddeler de şöyle sıralandı:

Kaynak: Artı Gerçek

Exit mobile version