Yargı Beyaz Saray’a girmesi yasaklanan CNN muhabiri Jim Acosta’nın kartının geri verilmesini kararlaştırdı. Trump ve 6 yetkili aleyhine açılan dava ise sürüyor.

ABD Başkanı Donald Trump ile tartışan ve Beyaz Saray’a girmesine imkan sağlayan basın kartına el konulan CNN’in Emmy ödüllü Beyaz Saray Muhabiri Jim Acosta, mahkeme kararıyla Beyaz Saray basın kartını geri aldı.

Jim Acosta, sorduğu bir soru sonrasında Trump’ın emriyle basın toplantısından çıkarılmış ve akşam Beyaz Saray’a girmesini sağlayan basın kartına el konulduğunu açıklamıştı. CNN, Acosta’nın basın kartının Beyaz Saray tarafından askıya alınması nedeniyle ABD Başkanı ve Beyaz Saray’da yetkili üst düzey 6 kişi aleyhine dava açmıştı. CNN’den yapılan açıklamada, Beyaz Saray’ın basın kartını askıya alarak anayasanın 1. ve 5. maddelerini ihlal ettiğini belirtmişti ve Beyaz Saray’ın kararının anayasal haklar arasında yer alan basın özgürlüğünü ihlal ettiği gerekçesiyle dava açmıştı.

Davaya bakan ABD Bölge Hâkimi Timothy Kelly, dava süreci devam ederken Beyaz Saray’dan Acosta’nın basın kartının geri verilmesini istedi. Yargıcın kararı sonrasında gazetecilere açıklama yapan Acosta, “İşimize geri dönelim” dedi. Karar sonrası açıklama yapan CNN de davanın gelecek günlerde kesin bir kararla sonuçlanmasını beklediklerini belirtti ve “sadece CNN’i değil, aynı zamanda özgür, güçlü ve bağımsız bir ABD basınını destekleyen herkese” teşekkürlerini ilettiklerini aktardı. Mahkeme kararının ardından bir açıklama yayınlayan Beyaz Saray, CNN muhabiri Acosta’nın akreditasyonunun geçici olarak geri verileceğini açıkladı. Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Huckabee Sanders, “Gelecekte adil ve düzenli basın konferanslarının düzenlendiğinden emin olmak için başka kural ve süreçler de geliştireceğiz” dedi.

Ne olmuştu?

Beyaz Saray’da ara seçim sonrası ABD Başkanı Donald Trump’ın düzenlediği basın toplantısında CNN’in Emmy ödüllü Beyaz Saray Muhabiri Jim Acosta, sorduğu bir soru sonrasında Trump’ın emriyle basın toplantısından çıkarılmış ve akşam Beyaz Saray’a girmesini sağlayan basın kartına el konulduğu açıklanmıştı. Beyaz Saray, Acosta’nın kartının iptal edilmesinin nedenini “Beyaz Saray’da çalışan bir stajyeri ellemesi” olarak göstermişti. 7 Kasım günü yaşanan tartışma, Acosta’nın söz aldıktan sonra Güney Amerika’dan yaklaşan mülteci kervanının ABD’ye bir “fetih tehditi” olmadığını söylemesiyle başlamıştı.

Trump, “Bu kadar yeter” diyerek bir stajyerin mikrofonunu Acosta’nın elinden almasını istemiş ancak Acosta mikrofonu stajyere vermeyi reddetmişti, burada Acosta’nın stajyere bilinçli bir teması olmamıştı. Acosta, Trump’a Rusya soruşturması ile ilgili de bir soru sorunca ABD Başkanı’nın sinirleri iyice gerilmiş ve Acosta’nın gazeteciliğine hakaret etmeye başlamıştı. Trump, Acosta’nın “ABD halkı düşmanı” olduğunu söylemişti. Acosta akşam paylaştığı bir video ile Beyaz Saray basın kartının alındığını açıklamıştı. Videoda, Beyaz Saray girişinde bir gizli servis çalışanının Acosta’dan kartını aldığı görülüyor.

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…