Sütlüce, Ümraniye ve Sancaktepe’nin ardından önceki gün Bağcılar’da yaşanan çökmeye dikkat çeken İnşaat Mühendisler Odası, yetkililere önlem çağrısında bulundu.

İstanbul’da Sütlüce, Ümraniye ve Sancaktepe’deki istinat duvarlarının yıkılması ve binaların çökmesinin ardından önceki gün de Bağcılar Kirazlı Mahallesi’nde bir inşaatın temel kazısının bitişikteki binalarda çatlaklara yol açması ve göçme tehlikesinin baş göstermesi büyük endişe yarattı.

‘Bölgeye heyet göndereceğiz’
Göçme tehlikesiyle dikkatlerin bir kez daha İstanbul’un yapı stokunun üzerine çekildiği belirterek yazılı bir açıklama yayımlayan TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) İstanbul Şubesi, önlem çağırısında bulundu.

Bağcılar Belediye Başkanı AKP’li Lokman Çağrıcı’nın, “Çöken bina inşaat teknikleri ve ruhsat açısından sorunsuz. Bu duruma yeraltı suları neden oldu” şeklindeki sözlerinin de eleştirildiği açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Bir binanın temel kazısı nedeniyle neredeyse sokakta bulunan bütün binalarda göçme tehlikesi oluşuyor ve Bağcılar Belediye Başkanı, çöken binanın inşaat teknikleri açısından sorunsuz olduğunu ayaküstü bir gözlemle tespit edilebiliyor. Yapı stokumuzun büyük bir kısmı mühendislik hizmeti almadan ve yapı denetimi uygulanmadan üretilmiş, inşaat mühendisliği biliminin temel kabulleri göz ardı edilerek yapılmıştır.

Bu gerçek, Bağcılar’da olduğu gibi kendisini lokal olarak göstermekte ve depremlerde ise yapı stokunun verdiği tepki telafi edilemez sonuçlara yol açmaktadır. Yapı stokumuzun mevcut olumsuz durumu saklanmayacak derecede açıkken, son dönemde gerçekleştirilen düzenlemeleri anlamakta zorlanıyoruz. Kamuoyuna ‘imar barışı’ adı altında sunulan imar affı Sütlüce, Bağcılar ve diğer bölgelerdeki güvenlikten uzak yapıların varlığını sürdürmesine yol açacak, yapı ruhsatlarında yapılan değişiklikle inşaat mühendislerinin yapı üretim sürecinde devre dışı bırakılması mühendislik hizmeti almadan yapı üretilmesini teşvik edecektir.

İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi olarak Bağcılar Kirazlı Mahallesindeki inşaat mahaline bir heyet göndereceğiz. Gerekli incelemeleri yaptıktan sonra gözlemlerimizi kamuoyuyla paylaşacağız.”

kaynak:BirGün

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…