Geçtiğimiz günlerde, makinelere deneyimlerinden öğrenmeyi öğretme konusundaki öncülerden “yapay zekanın babası” lakaplı Geoffrey Hinton, bir dönüm noktasına ulaşmak üzere olduğumuz uyarısı yaptı.

Geoffrey Hinton

KAYNAK, REUTERS, ‘AI’nin babası’ Geoffrey Hinton, Google’den istifa ederken tehlike uyarısı yaptı.

Google’den yeni emekli olan 75 yaşındaki Hinton “Şu anda, makineler gördüğüm kadarıyla bizden daha zeki değil ama yakında olabilirler” dedi.

Google’den ayrıldığını duyuran mektubunu New York Times gazetesine gönderen Hinton, yaptığı işten pişman olduğunu, çünkü “kötü aktörleri AI’yi kötü şeyler için kullanmasından korktuğunu” söyledi.

Hinton BBC’ye şu “kabus senaryosu” örneğini verdi

“Düşünün, örneğin Rusya lideri Vladimir Putin gibi kötü bir aktör, robotlara kendi Al amaçlarını yaratabilme kabiliyeti verdi. Makineler nihayetinde ‘Daha fazla enerji lazım’ gibi bir alt amaç yaratabilirler ve bu ‘varoluşsal bir tehdide’ dönüşür.”

Ancak Hinton, “daha kısa vadede” AI’nin zarardan çok yarar sağlayacağını belirtti ve “Dolayısıyla bunları geliştirmeyi durdurmamız gerektiğini düşünmüyorum” diye de ekledi.

Yok oluş ya da ölümsüzlük

İngiliz fizikçi Stephen Hawking açık bir uyarı yapmıştı.

Stephen Hawking at the launch of the Leverhulme Centre for the Future of Intelligence (IFC) at the University of Cambridge on 19 October 2016

KAYNAK, GETTY IMAGES, İngiliz fizikçi Stephen Hawking “süper akıllı AI’nin insan türünün sonunu beraberinde getirebileceğini” söylemişti.

Ölümünden dört yıl önce, 2014’te BBC’ye konuşan Hawking “Tam yapay zeka gelişimi, insan ırkının sonu anlamına gelebilir” demişti.

Hawking, bu derecede zekaya sahip bir makinenin giderek arttan bir oranda kendi başına çalışacağını ve kendisini yeniden tasarlayacağını belirtti.

Nanobotlar ve ölümsüzlük

AI’nin en büyük tutkunlarından biri Google’dan AI araştırmacısı ve Silikon Vadisi’ndeki Singularity Üniversitesi’nin kurucularından mucit ve yazar Ray Kurzweil.

Kurzweil, insanların süper akıllı AI’yi biyolojik engelleri geçmek için kullanacağına inanıyor.

Kurzweil, 2015’te insanların vücutlarımızın içinde çalışan ve bütün haslıkları ya da hasarları tedavi eden nanobotlar (çok küçük robotlar) sayesinde, 2030 itibariyle ölümsüzlüğü yakalayacağımızı tahmin etmişti.

Artist's impression of a nanobot clamping onto a cell in a human body

KAYNAK, GETTY IMAGES, Nanabotlar, insanları daha uzun yaşatabilir ya da ölümsüz kılabilir mi?

AI yönetimi

Guitérrez de en önemlisinin bir AI yönetim sistemi kurmak olduğunda hemfikir.

“Gezegendeki herkesle ilgili bu kadar çok bilgiye sahip ve alışkanlıklarını bilen (internet aramaları sayesinde) bir varlığın, fark etmediğimiz şekillerde bizi kontrol edebildiği bir gelecek düşünün” diyor:

“En kötü senaryo insan robot savaşı olmaz. En kötüsü manipüle edildiğimizin farkına varmamak olur, çünkü gezegeni bizden daha akıllı bir varlıkla paylaşıyoruz.”

Katkıda bulunanlar Andrew Webb ve and Chris Vallance

A man sitting while listening to a humanoid robot talking

KAYNAK, GETTY IMAGES

Kaynak: BBC- Türkçe