Bolu F Tipi Cezaevi’nde hükümlü Duran Kıvanç, sol kasığındaki fıtık için götürüldüğü hastanede sağ kasığından ameliyat edildi. Doktor kendisini, “Çıkar amaçlı böyle bir şey yapıyor” diye savundu.

Bolu F Tipi Cezaevi’nde hükümlü Duran Kıvanç sol kasığındaki ağrılar nedeniyle Bolu İzzet Baysal Hastanesi’ne kaldırıldı. Fıtık nedeniyle şiddetli ağrı yaşayan Kıvanç’ı muayene eden doktor ameliyata karar verdi. 20 Haziran tarihinde ameliyata alınan Kıvanç, sol kasığındaki ağrıların geçmediğini ayrıca sağ kasığında da ağrı olduğunu fark etti. ameliyat bölgesine bakınca sol taraftaki fıtığı yerine sağ kasığından ameliyat edildiği ortaya çıktı. Ameliyatı gerçekleştiren Bolu İzzet Baysal Hastanesi’nde görevli Genel Cerrahi Hastalıkları Uzmanı Eren Dağ, sağ taraftada bir fıtık olduğunu öncelikle onu aldığını söyleyerek, “Öğrendiğim kadarıyla mahkûm terörden tutukluymuş. Kendisi DHKP/C’li. Çıkar amaçlı böyle bir şey yapıyor” dedi. Kıvanç, tüm yaşadıklarını anlatan bir dilekçe yazarak şikâyetçi oldu. Kıvanç şikâyetini Adalet Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na bildirdi. Kıvanç, yetkililere yolladığı dilekçede geçirdiği bir ameliyatın ardından sol kasığında şiddetli ağrının başladığını aktararak, “Ağrılarım şiddetlenince cezaevinin revirine çıkarıldım. Hastaneye sevk edildim. Bir hafta sonra hastaneye götürüldüm. Doktor Eren Dağ, tarafından sol kasığıma el ile muayene yapıldı. Ultrasona götürüldüm. Daha sonra ise cezaevine getirildim” diye anlattı. Bir hafta sonra ise cezaevi görevlilerinin koğuşa gelerek doktorun ameliyat önerdiğini aktardıklarını belirten Kıvanç, “Ameliyat için 19 Haziran’da hastaneye yatırıldım. Doktor Eren Dağ, kaldığım odaya gelerek elle sol kasığımı muayene etti. Sabah ameliyat olacağımı söyledi. Ameliyata alınacağım sırada hemşire rahatsızlığımın ne tarafta olduğunu sordu. Sol tarafımda olduğunu söyledim. Uyandığımda ise sağ tarafımda acı hissediyordum. Hemen kontrol ettim. Ameliyatın sağ tarafa yapıldığını gördüm” diye konuştu.

‘Haftaya yine gel’

Sağ tarafından ameliyat edilmesini öğrenmesiyle hemen doktoru çağırdığını belirten Kıvanç dilekçesinde özetle şu ifadelere yer verdi: “Doktora yanlış yerden ameliyat etmişsiniz dedim. ‘Ameliyattan önce sen hemşireye sağ taraftan ağrım var demişsin. Bende sağdan ameliyat ettim’ dedi. Ancak ameliyatın başından sonuna kadar bana refakat eden, güvenliğimden sorumlu askerde beni doğruladı. Bunun üzerine Eren Dağ, ‘Olsun sağda da fıtık vardı. Almış olduk haftaya bir daha gelirsin soldan ameliyat ederiz. Ameliyattan çıkan parçayı patolojiye gönderdim. Sağda da fıtık olduğu tespit edilir’ diyerek cevap verdi. Sağ kasığımda hiç bir şekilde rahatsızlık hissetmiyordum. Her şey yazılı raporlarla ortadadır. Sağ kasığımda bir fıtık yoktu ama olsa dahi bu Eren Dağ’ı aklamaz. Gerekli soruşturmanın açılmasını, maddi, manevi olarak mağduriyetimin giderilmesini, sorumlu kişilerin cezalandırılması yönünde Türk Tabipleri Birliği’nce gereğinin yapılmasını talep ediyorum.”

‘Ben görürüm’

Doktor Eren Dağ, gazetemize yaptığı açıklamada, mahkûmun ameliyatını lokal anestezi ile gerçekleştirebileceğini ancak mahkûmun bunu istemediğini belirtti. Dağ, “Mahkûm savcılığa yazdığı dilekçede maddi, manevi zararından bahsetmiş. Amacı ortadadır” dedi. “Hakkınızda bir soruşturma mı açıldı? Mahkûmun savcılığa yazdığı dilekçeden nasıl haberdar oldunuz” gibi sorularımıza cevap vermekten kaçınan doktor Eren Dağ, “Ben görürüm” demekle yetindi

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…