Yakında çiftçi kalmayacak

Açıklanan tarım destek oranları beklentileri karşılamazken,çiftçiler üretim yapamaz duruma geldi. Mazot, gübre ve diğer alanlarda yapılan zamlarla çiftçiler,yakında üretim yapacak çiftçi kalmayacağına işaret ediyor

Resmi Gazete’de açıklanan 2019 tarım destekleri beklentilerin çok altında olurken, hâlihazırda daralan tarım sektörü daha büyük bir krizle karşı karşıya. Çiftçiler ise hem maliyetlerini karşılayamamaktan hem de ürettiklerini satamamaktan şikayetçi. Mardin Kızıltepe’de pamuk üreticiliği yapan yurttaşlar da tarım desteklerine tepki gösterirken, “Böyle giderse gelecek yıl pamuk eken çiftçi bulamayız. Kuyularımızı kapatıp, traktörlerimizi satacağız ve başka işlere bakacağız” diye konuştu. Geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de açıklanan verilere göre dekar başına tahıl ürünleri için 27 TL, bakliyatlar için 26 TL, dane mısır için 29 lira ve pamuk için ise 66 TL destek verilecek. Buğday ve pamuk hasadının bitimine az süre kala destekleme oranlarının açıklandığına dikkati çeken Kızıltepe Çiftçiler Derneği Başkanı Mikail Erbey, oranların kendilerini memnun etmediğini belirtti.

200 TL’den bin 50’ye!

Yaşadıkları zorlukları dile getiren Erbey şunları söyledi: “Bu yıl aşırı yağışlardan dolayı artan haşere ve kurtla mücadele ettik. Evvelki sene bir iki kez ilaçlama yapan çiftçi bu sene 5- 6 kez ilaçlama yaptı ve zarara girdi. Bir kurt ilacının litresi geçen sene 100 TL iken bu sene 200 TL oldu. Çiftçi gübreyi geçen yıl 150- 200 TL’ye alırken bugün bin 50 TL’ye alıyor.”

‘Alıcı bulamıyoruz’

Geçen yıl 3.30 TL’ye sattıkları pamuğa bu yıl 3 TL’den alıcı bulamadıklarını kaydeden Erbey, “Pamukta fiyat düşüklüğü var. Bu girdi maliyetleri nedeniyle Mardin Ovası’nda gelecek sene pamuk ekecek çiftçi bulamayız. Mısır üretiminde de benzer durum var. Mısır ilk çıktığında 1.15 TL iken bugün 960 kuruşa alıcı bulamıyoruz” dedi.

‘Faiz ödüyoruz’

Karakuyu’da pamuk eken Hâkim Kutlucan ise açıklanan destekle tutarına tepki göstererek, “Bu bir şeyi karşılamıyor. İşçiler kilo başına 70 kuruş istiyor. Bunun sulaması ve elektrik faturası var. Ben şu anda 120 bin TL zarar etmişim” diye konuştu. Kutlucan, şunları söyledi: “100 bin TL’lik mazot alımında ayda bin 500 TL faiz ödüyoruz. Bu tarlaları artık ekemeyeceğiz. DEDAŞ’a ödeme yapamıyorum diye elektrik vermiyor. Şu an elektriğimiz kesik ve ben bu parayı ödeyecek durumda değilim. Bu şekilde giderse çiftçilik yapamayacağız. Kuyularımızı kapatıp, traktörlerimizi satacağız ve başka işlere bakacağız.”

Kaynak: Yeni Yaşam

İlginizi çekebilir