Tarihsel Filistin topraklarının işgali üzerine kurulan İsrail’in Filistin’deki saldırılarına karşı dünya çapında İsrail’e boykot çağrısı yapan Uluslararası BDS Hareketi’ne (Boykot, Yatırımların Geri Çekilmesi ve Yaptırımlar) 39 Yahudi cemaatinden destek geldi

Farklı ülkelerden 39 Yahudi cemaati, Uluslararası BDS Hareketi’ni (Boykot, Tecrit ve Yaptırım) desteklediklerini duyurdukları mektubun altına imza attı.

Filistinlilerin hakkını savunmak anti-semitizm demek değil

Sputnik Türkiye’nin Filistin medyasından aktardığına göre mektupta şu ifadeler yer aldı:

Yahudilere karşı düşmanlık veya ön yargı ile İsrail politikaları ve adaletsiz sisteme yöneltilen meşru eleştiriyi birbirinden ayırmak, her zamankinden daha fazla önem arz ediyor. İsrail’e meşru eleştiri ve Filistinlilerin haklarını savunma ile anti-semitizmi bir tutmamak gerek.

Mektupta bu türden bir karşılaştırmanın, özgürlük, adalet ve eşitlik için yapılan Filistin mücadelesini ve antisemitizme karşı verilen küresel mücadeleyi baltalayacağı kaydedildi.

Mektubun altına imza atanlar arasında Barış için Yahudi Sesi (ABD), Eşitlik için Akademisyenler (İsrail), “Bağımsız Yahudi Sesi (Kanada), Ortadoğu’da Adil Barış İçin Yahudi Sesi (Almanya) gibi Yahudi cemaatler bulunuyor.

Uluslararası bir hareket olarak 2005 yılında kurulan Uluslararası BDS Hareketi (Boykot, Tecrit ve Yaptırım), tarihsel Filistin toprağındaki İsrail işgaline son verilmesi, İsrail’in Arap-Filistinli vatandaşlarına tam eşitlik sağlanması ve Filistinli sığınmacıların geri dönüş haklarına saygı duyulması için çalışmalar yürütüyor.

İsrail’in ekonomik, akademik, kültürel ve siyasi alanda boykot edilmesini savunan Uluslararası BDS Hareketi, bu şekilde Tel Aviv yönetimi üzerinde baskı oluşturulmasını hedefliyor.

Kaynak: Sendika.Org

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…