Venedik Uluslararası Film Festivali’nin 2022 Sinemada Kadın Ödülü (WiCA) 2013 Gezi Parkı eylemlerinde yer aldığı gerekçesiyle Osman Kavala ve diğer 6 aktivistin yanı sıra 18 yıl ağır hapis cezasına çarptırılan sinemacı Çiğdem Mater’e ithaf edildi. Ödül töreni 6 Eylül’de.

Venedik Uluslararası Film Festivali kapsamında kadınların sinemasal başarılarını gündeme getirmeyi amaçlayan Sinemada Kadın Ödülü (WiCA) jürisi 2022 ödülünü Türkiye’den sinemacı Çiğdem Mater’e vermeyi kararlaştırdı.

Çiğdem Mater, 2013’teki Gezi Parkı eylemlerinde yer aldığı gerekçesiyle ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum edilen Osman Kavala ve Mücella Yapıcıyla birlilkte 18 yıl ağır hapis cezasına çarptırılan diğer altı kişi arasındaydı ve Gezi Parkı protestolarını konu alan bir film yapmayı tasavvur etmiş olmakla suçlanmıştı.

İtalya Haber Ajansı ANSA’nın haberine göre, WiCA, otoriter yönetimlerin mağduru oldukları için seslerini duyuramayan bütün kadınları onun kişiliğinde anmak üzere 79. Venedik Uluslararası Film Festivali kapsamında Çiğdem Mater’i ödüllendirdiğini açıkladı.

Gazeteci ve film eleştirmeni Angela Prudenzi, sinema oyuncusu Claudia Conte ve gazeteci ve akademisyen Cristina Scognamillo’nun önerileriyle ihdas edilmiş olan WiCA ödülü, geçtiğimiz yıl Afgan iş insanı ve kadın hakları savunucusu Zahra Ahmadi ile Taliban’ın iktidara gelmesinin ardından ülkeden çıkmayı başararak Afgan kadınların kadınların mücadelesine yurt dışından destek veren yazar ve yönetmen Şahribanu Sadat’a verilmişti.

79. Venedik Uluslararası Film Festivali Venedik Bienali’nce düzenleniyor. Etkinlik 31 Ağustos 10 Eylül tarihleri arasında Venedik Lido salonlarında gerçekleşecek. Festival Uluslararası Film Yapımcıları Dernekleri Federasyonu’nunca (FIAPF) tanınıyor. Festivalin amacı sanat, eğlence, ve sanayi olarak bütün biçimleri içinde sinemayla ilgili farkındalık yaratmak ve özgürlük ve diyalog ruhuyla sinemayı ilerletmek. Festival’de ayrıca sinema tarihinin bilgisini aktarmak üzere belli başlı sinema şahsiyetleri için anmalar ve saygı etkinlikleri de düzenleniyor.

​​WiCA jürisi ve seçim ölçütleri

Sinemada Kadın Ödülü (WiCA), en başta film endüstrisi ve İtalya ve uluslararası sanat dünyasında kadın yeteneğinin gelişmesi ve ve saygınlık görmesi ve ayrıca sinema ve genel olarak sanatı yücelten bütün kadın oyuncu, yönetmen, senarist, yazar, prodüktör, yaratıcı ve el sanatları ustalarının kutlanması amacıyla ihdas edilmişti. Ödül alanlar, sinemada ve sinemayla yakından ilişkili alanlarda mükemmelliğe ulaşan, farklı kültürleri temsil etmeyi, öykü anlatma ve karakter yaratmada farklı yollar bulmayı başaran şahsiyetler arasından seçiliyor. Ödüle aday olanların toplumsal etkinliklerde yer alışları da ayrıca değerlendiriliyor.

Ödüller, hepsi kadın sinema yazarları olan Fulvia Caprara, Alessandra De Luca, Titta Fiore, Alessandra Magliaro, Antonella Nesi, Chiara Nicoletti, Cristiana Paternò, Angela Prudenzi, Barbara Righini, Marina Sanna, Stefania Ulivi and Paola Casella’dan oluşan bir jüri tarafından dağıtılıyor.

WiCA’nın küratörlüğünü aynı zamanda ödülün kaynaklarını da yöneten sinema oyuncusu ve kültür girişimcisi Claudia Conte yapıyor. WiCA İtalya Kültür Bakanlığınca destekleniyor. Italya Çağdaş Film Festivali (ICFF) de etkinliğin kültürel partnerliğini üstleniyor.

Kaynak: BİANET

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.