Şili’de 45 yıl önce gerçekleşen askeri darbe sırasında devrimci müzisyen Victor Jara’nın işkence ile öldürülmesine ilişkin davada 8 emekli askere 15’er yıl hapis cezası verildi.

Şili’de 1973’teki askeri darbe sırasında devrimci müzisyen Victor Jara’nın gözaltına alınarak götürüldüğü Santiago Stadı’nda işkenceyle öldürülmesine ilişkin süren davada karar açıklandı.

Mahkeme Jara’nın öldürülmesinden sorumlu olan 8 emekli askeri 15’er yıl hapis cezasına çarptırdı.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre bir diğer asker ise suçu gizlemeye yardımcı olmaktan beş yıl hapis cezası aldı.

İşkence ve 44 kurşun

Gözaltına alınanların pek çoğunun öldürüldüğü stadyumdan sağ çıkabilenlerin anlattığına göre askerler Jara’nın ellerini ve parmaklarını kırdıktan sonra gitar çalmasını isteyerek kendisiyle dalga geçmiş, Jara da buna aynı zamanda sosyalist lider Salvador Allende’nin seçim şarkısı da olan Venceremos’u (Kazanacağız) söyleyerek yanıt vermişti.

Bundan üç gün sonra Jara’nın cenazesi bir mezarlıkta bulunmuş ve vücudunda 44 kurşun deliği olduğu tespit edilmişti.

Eşi Joan ve kızı Amanda, uzun yıllar süren kampanyaları sonucunda 2009 yılında Jara’nın mezarını açtırmış ve otopsi yapılmasını sağlamıştı.

2016’da ABD’nin Florida eyaletindeki bir mahkeme de bir diğer eski asker olan Pedro Barrientos’u Jara’ya işkence etmek ve öldürmekten suçlu bulmuş, Jara ailesine 28 milyon dolar ödemesine hükmetmişti.

Florida’da yaşayan Barrientos’un Şili’ye iadesi şu anda ABD tarafından değerlendiriliyor.

Diktatörlük döneminde 3 bin 200 kişi öldürüldü

Pinochet’nin, darbesiyle başlayan diktatörlüğü sırasında Şili’de 3 bin 200 kişinin öldürüldü, 28 bin kişi ise işkenceye uğradı.

Kaynak: Gazete Karınca

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…