Velilerden Tepki: Okul Servisleri Ara Tatilde Hizmet Vermeden Ücret Alacak

Okul servislerinin 18 Kasım’da başlayacak on günlük ara tatil süresince hizmet vermeden ücret almasına veliler tepki gösteriyor.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un 2023 Eğitim Vizyonu kapsamında açıkladığı yeni takvime göre yıllardır uygulanan yarıyıl tatilinin yanı sıra; bu yıl ilk kez 18 – 22 Kasım ile 6 – 10 Nisan 2020 tarihlerinde birer haftalık ara tatiller olacak.

15 günlük tatilde para alınmıyordu

Yeni sistemdeki bu ara tatillerde servislerin ücret talep etmesi velilerin tepkisine neden oldu.

Oysa İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlı UKOME’nin (Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğü) belirlediği servis ücretleri ile ilgili olarak Yönetmelikte on beş günlük yarıyıl tatili için velilerden ücret talep edilmiyor.

Ara tatilin ilk kez uygulanacağı aylar için ise yönetmelikte herhangi bir karar olmadığı için belirsizlik söz konusu. İstanbul Umum Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası’nın yaptığı açıklamada ise yönetmelikteki bu duruma dikkat çekiliyor ve bu sene uygulanmaya başlanan ara tatiller ile ilgili bir ibare olmadığı için tatil olan günlerde de ücretin alınacağı belirtiliyor.

Veli – Der: “Servisçiler durumu suistimal ediyor”

Veli – Der 1 No’lu Şube’den Ömer Yılmaz konuyla ilgili olarak “Taşımacı ile öğrenci velisi arasında yapılan sözleşmede” ara tatil ücretleriyle ilgili bir maddenin yer almadığına işaret ediyor.

Yılmaz şunları söylüyor:

“Ara tatil sonradan gelişen bir olay olduğu için öncesinde hazırlanmış bir yönetmelik yok. Bu yönetmelikte bir düzenleme yapılması gerekiyor. Veli olarak İBB’den talebimiz ise hizmet verilmediği bu dönemlerde ücret talep edilmemesi.

10 gün hizmet verilmeyecek. Bu konuda bu hizmetin karşılığı olarak ücret talep edilmemesi doğru. Bu süreçte veliden ücret istenmesi bir gerçeklik ve etik olarak doğru değil. Uzak mesafe, 800-900 lira para veren insanlar var. İki, üç çocuğu okula gidenler var. Etik olarak düşündüğümüz zaman servis odasının, İBB’yi beklemeden kendilerinin düzenlemesi gerekiyor bunu. Ama maalesef bunu suistimal ediyorlar. Servis şoförlerinin vicdanıyla ilgili bir şey bu aslında.”

“Aileler servis şoförlerinin işvereni değil”

“Ortada haksız ve ahlaki olmayan bir durum var” diyen çocuğu birinci sınıf öğrencisi olan bir veli, servis şoförlerinin hakları olmayan bir ücreti velilerden talep ettiğini söyledi:

“Veliler bu ücreti vermediği zaman servis şoförlerinin çocuğunu taşımayacağını düşününce, vermek zorunda kalıyor. Oysa ara tatil kararı alan MEB ve servis ücretlerini belirleyen İBB UKOME’nin bu konuyu düşünmesi gerekiyordu. Ya da düşündüler ancak servisçiler ile karşı karşıya gelmemek için sessiz kaldılar. Şimdi veliler ile servis şoförleri ve okul servisleri meslek örgütü karşı karşıya kalmış durumda.

“Kaç gündür belediyenin ilgili biriminden yetkililere ulaşmaya çalışıyoruz veliler olarak, ancak kapı duvar gibi. Ne telefonlara cevap veriliyor ne ulaştığımız yetkililer bize cevap veriyor. Okullar başladığında UKOME ücretleri belirlemişti. Orada belirtilen ücretlerin dışında bir ücret istenemeyeceği belirtiliyor. Ancak UKOME’nin belirlediği ücrete ek olarak, servis şoförleri bir de etüde kalan öğrencilerden ekstra ücret almaya başladı.

Belediyeden konu ile ilgili yetkililere ulaştığımızda, konunun kendilerini ilgilendirmediğini, servis şoförleri ile veliler arasında çözülmesi gerektiğini belirttiler. Orada da aileler ile şoförler karşı karşıya getirildi. Mecbur kaldık ve her ay UKOME’nin belirlemiş olduğu ücrete ek ücret ödemeye başladı. İşin ahlaki olmayan boyutu ise, servis şoförleri çalışmadıkları, hizmet vermedikleri günlerin parasını öğrenci velilerinden istiyor. İyi de aileler servis şoförlerinin işvereni değil ki.”

“Yasa yok, hak yok”

Başka bir veli Sema Çelik ise şunları söyledi:

“Benim bildiğim kadarıyla servis şirketleri tatil için ücret alıyor ancak sürücünün ücretine bunun yansıtmıyorlar. Yasa yok, hak yok ama ses çıkarmayınca devam ediyorlar almaya. Elbette 1 haftalık ücretten biz veliler zengin olmayız fakat onlar birçok kişiden alınca bu meblağı hatırı sayılır hale gelir. Tüm tatiller birleşince çok çok hatırı sayılır.”

“Yeni karar alınıyor ama alt yapı yine eksik”

“Yeni bir karar alınıyor ve alt yapısı yine eksik” diyen veli Zeynep Sibel Öztürk ise “Eğitim sistemine bir haftalık tatiller ekleniyor ama servis ödemesi var mı yok mu bilen yok” dedi ve şöyle devam etti:

“Hastane yapılıyor yol yok, AVM açılıyor oradan geçen yollar kilit, bir öngörü, sebep-sonuç ilişkisi yok, ben yaptım oldu mantığı burada da söz konusu. Eğitim sistemine bir haftalık tatili getirmiş ama beni de servis şoförüyle karşı karşıya bırakmış. Orman kanunlarını mı uygulayacağız? Veli daha güçlü ise ödemeyecek, servis yetkilisi daha güçlü ise ödenecek. Acilen bu durumun çözülmesi gerekmektedir.”

“Mevzuattaki bir boşluk nedeniyle…”

Bir ilkokul öğrencisinin velisi ise yaşadığı süreci şöyle anlattı:

“Servis ücret zarfı ilk geldiğinde istenen ücretin geçen ay ile aynı olduğunu gördüm. Bir yanlışlık olduğunu düşündüm. Çünkü bu ay bir haftalık bir ara tatil olduğunu biliyordum. Bu durumda 1 haftalık fazla para ödemiş olacaktık. Sonra veli grubunda dile getirilince, bir oldubittiyle fazla para alınmaya çalışıldığını anladım. Bu çok rahatsızlık verici çünkü verilmeyen bir hizmetin ücreti tamamen mevzuattaki bir boşluk nedeniyle biz velilerden alınmaya çalışılıyor. Bunun bir haksızlık olduğunu düşünüyorum ve bu haksız kazanca karşı hukuki haklarımı kullanmak istiyorum.”

“Haksız yoldan kazanç”

Veli Elif Süleymanoğlu ise okul servisinin 18-22 Kasım tarihleri arasındaki tatil günlerinde de ücret talep ettiğini aktararak tepkisini şöyle dile getirdi:

“Biz bu ücreti ödemek istemiyoruz. Buna mevzuattaki boşluğu kullanmalarının sebep olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle bu hususta acilen yetkililerden bir karar verilmesini rica ediyoruz. Elbette servis şoförlerinin de evlerine maaş getiren çalışanlar olduğunun farkındayız fakat aynı ekonomik şartlar hepimiz için geçerlidir ve iki veya üç çocuk okutanların durumu göz önünde tutulduğunda bizim de çok mağdur olduğumuz açıktır. Sonuç olarak almadığımız hizmetin ücretini talep etmek haksız yoldan kazanç sağlamaya girmektedir. Çözüm olarak şahsi önerim de, eğer Kasım ve Nisan tatillerinde ücret talep edilecekse de Şubat tatilinde tüm ay için ücret ödenmemesidir.”

Kaynak: BİANET    (Ayşegül Özbek)

İlginizi çekebilir