Veliler, liseye geçiş sistemindeki mağduriyetlere karşı ülke çapında eylem yaptı. Veli -Der tarafından onlarca il ve ilçede düzenlenen eylemlerde yapılan açıklamada, “Nakil kılavuzunda yapılan değişiklikler ile de bizim aylardır haykırdığımız taleplerden okul türü dayatmasının, okulda bulunuşluk kriterinin kaldırıldığını öğrendik. Bizim taleplerimize aylar öncesinden ses verseydiniz yüz binlerce çocuğumuz bu kadar mağdur edilmeyecekti. Ancak yapılan değişiklikler de yeterli değildir’’ dendi.

Aylarca mücadele

Aylardır bir gecede değişen sınav sistemine karşı mücadele verdiklerini, okul önünde, mahallelerde, il/ilçe milli eğitim müdürlükleri önünde onlarca eylem yaptıklarını, on binlerce imza topladıklarını anlatan velilerin açıklaması şöyle:

“Ülkemizin tamamında biz velilerin, çocuklarımızın birincil tercihi olan fen ve Anadolu liselerinin, sosyal bilimler, güzel sanatlar, spor liselerinin sayısını arttırın, bize rağmen imam hatip liselerini, meslek liselerini ve özel okulları teşvikler, protokoller üzerinden destekleyen okullaşma politikasından artık vazgeçin diye haykırdık. Çocuklarımıza okul türü/adres sınırı dayatmayın, kılavuzda belirlediğiniz sözde kriterler adil değildir, bilimsel değildir, yüz binlerce çocuğumuza ciddi mağduriyetler yaşatacaksınız diye seslendik. Aylarca haykırmamıza rağmen, bakanlık yetkililerinin çığlıklarımıza verdikleri yanıt üç maymunu oynamak oldu.

Merkezi sınav ile yerleşmeye hak kazanan 428 bin öğrencinin yüzde 70’i tercihlerine yerleşememiştir. Yerel yerleştirmede de merkezi sınav puanı ve okul başarı puanı öncelikli olarak değerlendirilmediği için 300 bini aşkın öğrenci ya açıkta kalmış ya da okul türü dayatması nedeniyle açıkta kalma kaygısı ile istemediği okul türlerine yerleşmek zorunda bırakılmıştır.’’

Kontenjanlar artsın

Velilerin Milli Eğitim Bakanlığı’ndan istekleri de şöyle:

-Fen ve Anadolu liselerinin kontenjanları artırılmalı ve yeni kontenjanlar il il, okul okul kamuoyu ile paylaşılmalıdır.

-İmam hatip liseleri ve meslek liseleri Anadolu lisesine dönüştürülmelidir.

-Güzel sanatlar, sosyal bilimler, spor liselerinin kontenjanları artırılmalıdır.

-Kılavuzda değişiklik yapılmalı, adil ve bilimsel, pedagojik olmayan adres (ev/ortaokul) sınırı, devamsızlık, yaş dayatması kaldırılmalıdır.

-Her öğrencinin istediği okulda eğitim görme hakkı vardır. Tüm çocuklarımızın istediği okula yerleşmesi sağlanmalıdır.

-Aynı zamanda yönetmelik,1. yerleştirme kılavuzu ve son olarak nakil kılavuzu ile birlikte yerleştirmelere dair üç ayrı metin ortaya çıkmış ve hukuki boşluk oluşmuştur. Çocukları mağduriyet yaşayan tüm velilerin dava açma hakkı vardır.

Kaynak: Cumhuriyet

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…