LGS’de ilk nakil tercihi açıklandı. Öğrecilerden yaklaşık 60’ı ilk tercihine yerleşemedi. Gazetemize konuşan eğitimci Vedat Kara, ‘Sistemden vazgeçilmeli, önerilerimiz kabul edimeli’ dedi

Milyonlarca öğrenci ve velinin kaygıyla beklediği Liseye Geçiş Sınavı(LGS) 1. nakil yerleştirme sonuçlarının açıklamasıyla birlikte yeni kaos ortaya çıktı. Bu yıl MEB tarafından ilk kez düzenlenen LGS 1. nakil sonuçları açıklandı. Açıklamayla birlikte yaklaşık yüzde 60 öğrencinin ilk tercihine yerleşemediği ortaya çıktı. Konuya ilişkin gazetemize değerlendirmelerde bulunan Eğitim-Sen 3 Nolu Hukuk Sekreteri Vedat Kara, “Öğrencilerin büyük bir bölümü henüz bir liseye yerleştirilemedi. Mevcut yerleştirilenlerin de istedikleri bir okula yerleştirilip yerleştirilemediğine dair elimizde bir veri yok. Ancak tahmin ediyoruz ki; bu yerleştirilenlerin birçoğu da, boşta kalmamak için bir okul tercihinde bulunan öğrencilerden oluşmaktadır” dedi.

Okul dayatmasından vazgeçin

Öğrencilerin önünde yer alan yeni yerleştirme hakları ve nakil talepleri ile de sorunun çözülebilecek gibi görünmediğine dikkat çeken Kara, “Bu sorunun çözümü için baştan beri dillendirdiğimiz gibi,tercih edilen okul sayısını ve kapasitelerini artırmak; öğrencilere okul dayatmasından vazgeçmek; öğrencilere istedikleri okul türünde eğitim alma haklarını tanımak ve sağlamak dışında bir çözüm yolu yoktur” diye belirtti. Sistemin baştan sona doğru olmadığını kaydeden Kara, “Mevcut okul idarecileri, iktidarın görüşünü benimseyen, yandaş sendikalara üye idareciler olması nedeni ile sorunlarını açıkça dile getiremeyeceklerdir; ancak okullar bu sorunu çözebilecek kabiliyette değildir. Okullar ve yerellerden bu sorunlar çözülebilecek boyutu aşmıştır. Yapsalar, yapsalar sorunun üstünü kapatmaya çalışacaklardır. Sorun tüm gerçekliği ile Eylül ayında hem okulların, hem kamuoyunun önüne çıkacaktır” vurgusu yaptı.

‘Çözüm önerimiz var’

Eğitim-Sen olarak Milli Eğitim Bakanlığı’na çözüm önerisinde bulunduklarını kaydeden Kara, “Sorunu Milli Eğitim Bakanlığı tutarlı ve gerçekçi kararlar alarak çözebilir, yarattığı olumsuz etkileri hafifletebilir.İmam hatip dayatmalarından vazgeçerek, talep edilen okulların sayısını ve kontenjanlarını artırarak çözüme yaklaşılmalıdır” vurgusunda bulundu. Öte yandan 2. nakil süreci başladı ve 17 Ağustos 2018 tarihinde mesai saatinin bitimiyle sona eriyor.

Kaynak: Yeni Yaşam

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…