Van’da yaralanan Azat Bağa: Askerler beni vurduktan sonra çekip gitti

Çaldıran’ın Yukarı Çilli Mahallesi’nde askerlerin açtığı ateş sonucu ağır yaralanan Azat Bağa, “Askerleri beni vurduklarını ve düştüğümü görüyorlardı. Buna rağmen arkalarına bakmadan çekip gittiler” sözleriyle yaşananları anlattı.

Dindar Karataş

Van’ın Çaldıran ilçesine bağlı Yukarı Çilli Mahallesi’nde (Çiliya Jor) 16 Temmuz’da koyun otlatırken askerlerin açtığı ateş sonucu ağır yaralanan 15 yaşındaki Azat Bağa’nın Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Dursun Odabaşı Tıp Merkezi’nde tedavisi sürüyor. Bağa, vurulduğu gün yaşananları Mezopotamya Ajansı’na (MA) anlattı.
‘VURDUKTAN SONRA ÇEKİP GİTTİLER’
Bağa, her gün olduğu gibi 16 Temmuz’da da saat 04.00 sularında koyunları ahırdan çıkardıktan sonra meraya götürdüğünü söyledi. Mahalleden 100 metre uzaklaşmadan askerlerin kendisine ateş açtığını aktaran Bağa, “Koyunları yavaş yavaş götürüyordum. Benim bulunduğum yerden çok uzaktan atlarla ‘kaçakçılar’ geçiyordu. Askerler de benim bulunduğum yere çok yakınlardı ve beni görüyorlardı. Birden zırhlı araçlardan ateş edilmeye başlanıldı. Bana değen kurşunla ben yere düştüm. Askerler beni vurduklarını ve düştüğümü çok iyi görüyorlardı. Buna rağmen arkalarına bakmadan çekip gittiler. Ben de yaramın sıcak olması nedeniyle ağrı hissetmiyordum. Yürüyerek amcamın evine gidip vurulduğumu belirttim. Amcam beni özel aracıyla Çaldıran Hastanesi’ne götürdüler. Ondan sonrasını da hatırlamıyorum” sözleriyle yaşananları anlattı.
BABA DA İŞKENCE GÖRMÜŞ
Bağa’nın kuzeni Yunus Bağa ise,  Azad’ın babası Şefik Bağa’nın da 10 yıl önce mahallede askerlerin işkencesine maruz kaldığı ve silah dipçiklerinin darbeleri nedeniyle yüzünde kırılmalar oluştuğunu belirtti. Yaşananların kendileri için yeni bir durum olmadığını ifade eden kuzen Bağa, Azad’ın ölüme terk edildiğine dikkati çekerek, “Azad eğer ki dirençli olmasaydı orada düşer hayatını kaybederdi. Askerler sabahtan akşama kadar köyün içinde ağır silahlarıyla dolaşıyor. Ne hakları var buna? Bu gün böyle olduğuna göre yarında artık köyün içinde vurup öldürecekler. Her tarafı tutuyorlar. Sabahtan akşama kadar kurşun sesleri, korkudan evlerimizden artık çıkamıyoruz. Termal kamaralarla her gün bizi gözetliyorlar. Azad’a bunu yapanlara karşı hukuki süreci başlatacağız ve sonuna kadar da takipçisi olacağız” diye konuştu.

Kaynak: (MA)

İlginizi çekebilir