Kayyumun işlerine son verdiği Nuda Kültür Merkezi çalışanları kendi imkanlarıyla kurdukları sahnede, ‘Bir hayal, bir oyun ve özgürlük’ sloganıyla 1.Van Tiyatro Festivali’nin hazırlıklarını yürütüyor

Van Büyükşehir Belediyesi’ne kayyum atandıktan sonra işlerine son verilen Nuda Kültür Merkezi çalışanı tiyatrocuların kurdukları Tiyatro Mencel, 1. Van Tiyatro Festivali’ne hazırlanıyor. Festival, 13 Ekim tarihinde “Bir hayal, bir oyun ve özgürlük” sloganıyla kentteki Perihan AVM’deki alternatif sahnede düzenlenecek. Alternatif festival, birçok tiyatrocuya da ev sahipliği yapacak. Festival ile ilgili Jın News’e konuşan Tiyatro Mencel’den Perinaz Delazy, Festivalin geniş bir kitleye hitap edeceğini belirten Perinaz, “1. Van Tiyatro Festivali, aslında uzun zamandır önümüze koyduğumuz bir çalışma. Yaz ayları olmasından kaynaklı sezonun açılmasını bekledik. Bu Van için büyük bir ihtiyaç.İnsanların bu olumsuz atmosferde hem moral bulabilecekleri hem kendilerini ifade edebilecekleri hem de kendilerini bulabilecekleri bir alana ihtiyacı vardı. Bizler de, tiyatroyu nasıl daha geniş bir etkinliğe yayabiliriz arayışı vardı. Bunu daha fazla geciktirmeden hayata geçirmeye karar verdik. Festival için hazırlıklarımız devam ediyor” dedi.

‘8 tiyatro, 1 atölye çalışması’

9 günlük festival kapsamında 8 tiyatro, 1 atölye çalışması ve konser gerçekleştirileceği bilgisini veren Perinaz,İzmir, Diyarbakır ve İstanbul’da alternatif tiyatro yapan grupları konuk edeceklerini kaydetti. Perinaz, “Van’ın da yerelden oyunları olması gerektiğini düşündük ve festivalde yerel bir oyuna yer verdik. Festivalin genelinde iki kadın oyunumuz var. Biri bizim kendi hazırladığımız, bir diğer oyunda Fiziksel Tiyatro Araştırmaları’nın ‘Şatonun Altında’ adlı oyunu. Ayrıca Koray Tarhan’ın doğaçlama üzerine bir atölyesi olacak. Bu atölye de 5 gün sürecek. Doğaçlama atölyesinde hazırlanan oyunu da festival kapsamında sahnelemeyi planlıyoruz” dedi.

Alternatif festival

Perinaz, alternatif festivallerin yok denecek kadar az olduğunu ve bunda organizatörlerin ticari kaygı taşımasının etkili olduğunu sözlerine ekledi. Bir çok festivalin ticari amaçla yapıldığını vurgulayan Perinaz, “Biz bu anlayışı reddediyoruz ve belki Van’a bir daha gelemeyecek gruplar maddi veya herhangi bir şekilde kendine yer bulamayan, sahne bulamayan grupları ağırlamak çabasındayız. Farklı gurupların farklı renklerin farklı dillerin Kürtçe ve Türkçe oyunları olacak. Rojhelat’tan da misafirlerimiz olacak. Tek bir unsuru değil çoğulculuğu esas alarak festivalimizi gerçekleştirmek istiyoruz. Kadınları, gençleri ve bütün tiyatro meraklılarını 13 Ekim’de yapacağımız Van Tiyatro Festivali’ne bekliyoruz” çağrısında bulundu. 21 Ekim’de son bulacak festival kapsamında sahnelenecek oyunlar ve program ise şu şekilde:

Tiyatro Mencel : Kerm/Kozalar

Amed Şehir Tiyatrosu: Tartuffe

Şanoya Yekta Hêvi : Kiraciyê nû 4 Teatra Jiyana Nû : Bêru şanoya textê reş

Awaza Dawi a Bayê Bakur

Fiziksel Tiyatro Araştırmaları : Şatonun Altında

Seyyar Sahne : Ben Pièrre

Tiyatro Mephisto : Kafka’nın Maymunu

Koray Tarhan ile Doğaçlama Tiyatro (atölye)

Lorîka Dayikan (konser).

Kaynak: Yeni Yaşam

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…