Vali Yardımcısı’ndan Kızılcaköylülere: Bir şey olmaz ya biber gazından

Vali Yardımcısı, ‘Bu biber gazını, şiddeti siz mi emrettiniz’ diye soran yurttaşa, ‘Bir şey olmaz ya biber gazından, ne olacak’ diye cevap verdi.

Aydın Kızılcaköy’de jeotermal enerji santraline (JES) karşı direnen köylülerden biri Jandarma’nın saldırısını hatırlatarak, Vali Yardımcısı Mustafa Kemal Arat’a “Bu biber gazını, şiddeti siz mi yaptırdınız askere” diye sordu. Vali Yardımcısı’nın yanıtı, “Birşey olmaz ya, biber gazından ne olacak? Farzet ki ben yaptırdım” oldu.

JES VE JANDARMA GERİ ÇEKİLMİŞTİ

Kızılcaköy’de, köylülerin jeotermal enerji santrali (JES) direnişine Jandarma biber gazıyla saldırmıştı. Saldırıya rağmen köylülerin bölgeden ayrılmaması ve direnişi kararlı bir şekilde sürdürmelerinin ardından Jandarma ve şirket yetkilileri bölgeden ayrılmıştı.

Köye gelen Aydın Vali Yardımcısı Mustafa Kemal Arat, köylülere şirket tüm izinleri tamamlayıncaya kadar araziye tek bir çivi daha çakılmayacağı sözü vermiş, “Köylülerin dile getirdiği sorunları inceleyeceğiz” demişti.

Vali Yardımcısı ile köylüler arasındaki bir diyalog Evrensel Gazetesi’nden Özer Akdemir tarafından görüntülendi.

— özer akdemir (@ozer_akdemir)

“Kadınlar gününde bize niye biber gazı sıktırıyorsunuz? Bu biber gazını, şiddeti siz mi emrettiniz?”diye soran köylü kadına vali yardımcısının pervasız yanıtlarına bir bakar mısınız: “Birşey olmaz yaa, biber gazından ne olacak? Farzet ki ben emir verdim gaz için…” #kızılcaköy pic.twitter.com/eJ7zPDm6md

‘BİR ŞEY OLMAZ YAA, FARZ ET Kİ BEN YAPTIRDIM’

Görüntüde, köylü kadınlardan biri Vali Yardımcısına, “Ben bir askere ne zaman buradan gideceksiniz diye sordum. Asker ‘Validen ne zaman emir gelirse o zaman gideceğiz’ dedi. Bu biber gazını, şiddeti siz mi yaptırdınız” diye sordu. Vali Yardımcısı bunun üzerine “Bir şey olmaz yaa, biber gazından ne olacak? Farzet ki ben yaptırdım” dedi.

Bunun üzerine aynı kadın, Vali Yardımcısı Arat’a, “Biz ne yaptık, biz hakkımız, sağlığımız, toprağımız için uğraşıyoruz” diye tepki gösterdi.

Köylülerden biri de “Bir şey olmaz ya, biber gazından ne olacak” diyen Vali Yardımcısı Arat’a, “Deneyelim mi aramızda” diye sordu.

 

Kaynak :ilerihaber

İlginizi çekebilir