Uzmanlar eğitimden ‘uzaklaştırılan’ çocuklar için uyardı: Ayşe’ler evlendirildi, Ahmet’ler çırak yapıldı

Uzmanlar, çocukların en az Coronavirus kadar tehlikeli durumlarla karşı karşıya kaldıklarını belirterek güvenlikleri için okulların açık kalması gerektiğini dile getirdi.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) dün, okul öncesi dışındaki tüm eğitim kademelerinde 1 Haziran’a kadar uzaktan eğitime devam edileceğini açıklamıştı.

Uzmanlar, çocukların en az Coronavirus kadar tehlikeli durumlarla karşı karşıya kaldıklarını belirterek güvenlikleri için okulların açık kalması gerektiğini dile getirdi.

MEB verilerine göre uzaktan eğitime erişemeyen yaklaşık 3 milyon öğrenci bulunuyor. Türk Eğitim Derneği’nin düşünce kuruluşu TEDMEM’in raporuna göre ise 5 milyondan fazla öğrenci, Eğitim Bilişim Ağı’nı aktif kullanamıyor, 160 bin öğrencinin okulu terk etme riski bulunuyor. 6-17 yaş aralığında 710 bin çocuk ise okul dışında ve bu durumun nedenleriyle ilgili hiçbir bilgi yok.

Milliyet’ten Ozan Ömer Kadüker’e konulan uzmanlar, eğitimden uzaklaşan çocuklar arasında çalışmaya başlayanların sayısının arttığını, kız çocuklarının da erken yaşta zorla evlendirildiğini aktardı.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), pandeminin çocuk yaşta evlilikleri artırabileceğine dikkat çekmiş ve 10 yılda 10 milyon çocuk evliliğinin daha meydana gelebileceği uyarısını yapmıştı. Coronavirus’ten koruma adı altında çocukların çok daha büyük tehlikelerle karşı karşıya kaldığına dikkat çeken uzmanlar, bu tehlikelerin neler olduğunu anlattı:

‘SON 30 YILDA OKULLAŞMA ORANI İÇİN YAPILANLARIN HEPSİ UÇUP GİTTİ’

Amsterdam Vrije Üniversitesi’nden Toplum Sağlığı Genobilim Uzmanı, Türk Tabipleri Birliği (TTB) Pandemi Çalışma Grubu ve Okul Sağlığı Çalışma Grubu Üyesi Dr. Tomris Cesuroğlu:

“Dünyanın farklı yerlerinde salgınlar ve doğal afetler sırasında okullara ara veren ülkelerde daha sonra okula geri dönmeyenlerin oranı yüzde 13 ile yüzde 25 arasında değişiyor. Kızların dönmeme ihtimali erkeklere göre 3 kat fazla. Türkiye’deki 18,3 milyon öğrencinin yüzde 15’inin dönmeyeceğini tahmin edersek yaklaşık 3 milyon çocuk ve gencin eğitime devam etmeyeceği anlamına geliyor. Yani son 20-30 yılda okullaşma oranlarını artırmak için yapılanlar hepsi uçtu gitti.”

‘AYŞE’LER EVLENDİRİLDİ, AHMET’LER SANAYİYE ÇIRAK VERİLDİ’

“6 ay daha okulları kapalı tutarsak 30 sene geriye gideceğiz. Bu çocuklar ya çalıştırılıyor ya da evlendiriliyor. Ayşe’ler 13 yaşında evlendirildi, Ahmet’ler sanayiye çırak verildi, okula dönemeyecekler!

‘ÇOCUKLAR NEREDE?’

“MEB, geçtiğimiz yıl ilkokul, ortaokul ve liselerde uzaktan eğitime katılımı sırasıyla yüzde 66, yüzde 73 yüzde 77 olarak duyurdu. Çocukların dörtte biri nerede, ne yapıyor?”

‘ÇOK SAYIDA YENİ ÇOCUK İŞÇİYLE KARŞILAŞIYORUZ’

Hayata Destek Derneği’nden Sosyal Hizmet Sektör Yöneticisi Dicle Yücekaya: “Pandemi öncesinde, çalıştırılan çocukların sayısı yaklaşık 2 milyondu. Pandemiyle sayı arttı. Sahadaki uzmanlarımız, Şanlıurfa’da fırınlarda, imalathanelerde; İstanbul’da merdiven altı tekstil atölyelerinde çok sayıda yeni çocuk işçilerle karşılaşıyorlar. Araştırmalar, okul dışında kalanların, çocuk işçiliği, çocuk yaşta evlilikler ve suça sürüklenme alanlarında daha fazla risk altında olduğunu gösteriyor.”

‘OKUL, RİSKLERİ AZALTAN BİR FAKTÖRDÜ’

“Öte yandan Alo 183 Sosyal Destek Hattı’na en fazla bildirimde bulunan gruplardan biri öğretmenlerdi. Okul, bu açılardan riskleri azaltan bir faktör. Bu süreçte, çocuklar bu koruyucu mekanizmadan mahrum kaldılar. Maalesef bazı çocuklar eğitime kalıcı olarak geri dönemeyebilir.”

‘ÇOCUK EVLİLİKLERİ ARTACAK’

Uçan Süpürge Vakfı’ndan Tuba Demirci: “Kız çocuklarının okula devam etmelerini sağlayan eğitim desteklerine ve kampanyalara ayrılan ulusal-uluslararası fonlar, yeni ve acil ihtiyaçların finansmanı nedeniyle aksadı veya tamamen ortadan kalktı. Kısaca salgın zamanı yeni öncelikler peyda oldu ve eğitimde özel çabayla tutulan gruplardan genç kız ve kız çocuklar üzerindeki devlet kontrolü aşındı.

Bu nedenle son yıllarda geriletilen çocuk evliliklerinin sayısını yakın gelecekte en azından yüzde 10’luk bir artışa neden olması bekleniyor. “

TTB: ÇOCUK İŞÇİLER ARASINDA İŞ KAZALARI ARTI

TTB Merkez Konseyi Üyesi-Acil Tıp Uzmanı Çiğdem Aslan: “Çocuklar arasında son 6 ayda iş kazaları arttı. Sigortalı olmadıkları için iş kazası olarak bildiremiyoruz. Yaralanmayla geldiklerinde tetanos aşısı var mı diye soruyoruz ama ‘Ben okumuyorum’ diyorlar.”

‘EV İÇİ ŞİDDET DE ARTTI, İNTİHARA SÜRÜKLENİYORLAR’

“Ayrıca ev içi şiddet de arttı. Daha önce okula gitme, dışarı çıkma imkânı olan çocuklar şu an devamlı evde kaldığı için aile baskısı artıyor. Bu nedenle intihar girişiminde bulunanlar var.”

Kaynak: Artı Gerçek

İlginizi çekebilir