“Usulsüz geçişleri yapan üniversitelere soruşturma açılacak mı?

Pandemi sürecinde yurt dışındaki üniversitelerden Türkiye’ye usulsüz yatay geçişler yapıldığı iddialarını soran HDP’li İpekyüz: Kaç öğrenci, hangi üniversitelerin hangi fakültelerine yatay geçiş yapmıştır?

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman Milletvekili Necdet İpekyüz, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın pandemi sürecinde yurt dışındaki üniversitelerden Türkiye’ye usulsüz yatay geçişler yapıldığı sözlerini Meclis gündemine taşıdı.

İpekyüz,  Mili Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yanıtlaması talebiyle verdiği önergede  mevzuata aykırı hareket eden üniversiteler hakkında bir soruşturma açılıp açılmayacağını sordu.

İpekyüz, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın Plan Bütçe Komisyonunda yaptığı açıklamayı ve hatırlattı ve şöyle dedi: “YÖK Başkanı Saraç yurt dışında tıp fakültesi, diş hekimliği gibi bölümlere kayıt yaptıran öğrencilerin pandemi gerekçesiyle Türkiye’deki özel okullara usulsüz yatay geçiş yaptığını doğruladı.

“Saraç, “Pandemi döneminde yurt dışında okuyan öğrencilerimiz ilk binde ise onların doğrudan geçişiyle ilgili bir karar almıştık. Bütün bu düzenlemeler, kanunlar ve mevzuatlar zaten dürüstlük esasında yapılır. Fakat fark ettik ki çok hızlı bir şekilde oraya kayıt yaptırıp yatay geçişle tekrar Türkiye’ye dönme yoluna girmektedirler.

“Üniversitelere verdiğimiz bu yetkide bir kısıtlamaya yeniden gitme durumumuz söz konusu oldu. Uyarı yazdık ama bu üniversitelerin yürüttüğü bir işlem. Gelenlere ne yapacaksınız? Gelenlerle ilgili, mevzuata aykırı olanların kaydının silinmesi ile ilgili, üniversitelere yazdık ama şöyle bir şey oluyor: Kayıt olduktan sonra idare mahkemeleri ‘O bir müktesep haktır’ diyor. Maalesef böyle de bir durum var’ ‘demiştir”.

İpekyüz’ün Selçuk’a soruları şöyle:

*Yukarıda bahsi geçen uygulamanın Anayasa’nın ‘eğitimde fırsat eşitliği’ ilkesine aykırı  olması dolaysıyla ortaya çıkan mağduriyetlerin giderilmesine ilişkin Bakanlığınızca bir  çalışma  yapılacak mıdır?

*Bu şekilde hangi ülkelerin hangi fakültelerinden, kaç öğrenci, hangi üniversitelerin hangi fakültelerine yatay geçiş yapmıştır?

*Yatay geçiş yapan öğrencilerin YKS puanları ve yatay geçiş yaptıkları fakültelerin taban puanları kaçtır?

Kaynak: BİANET

İlginizi çekebilir