Usta Feminist Yönetmen Agnes Varda Hayatını Kaybetti

Kendine has sinema diliyle kalıpları yıkan, feminist hareketin sinemadaki en önemli temsilcilerinden Agnès Varda aramızdan ayrıldı. 65 yıldır sinemada özgün kadın sesini var eden Varda 90 yaşındaydı.

Son zamanlarda Türkiye’de hakkında en çok konuşulan yönetmenlerden biriydi Agnès Varda. 17. Uluslararası Filmmor Kadın Filmleri Festivali kapsamında, İstanbul Modern Sinema’da gösterilen bugüne kadarki en geniş kapsamlı retrospektifi ile kendisini daha da iyi tanıma fırsatı bulduğumuz Fransız yönetmen, Türkiye’deki sevenlerini bahçesinden çektiği bir videoyla selamlamıştı.

İstanbul Modern

İstanbul Modern Sinema, “Hakkında Her Şey” serisine sinema tarihinin en özgün isimlerinden Agnès Varda ile devam ediyor. 7-24 Mart arasındaki programda, yönetmenin ilk filminden tüm kısa filmlerine, 65 yıllık filmografisini üç hafta boyunca izleyebilirsiniz. Agnès Varda'nın programla ilgili mesajını da sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz! #agnesvarda

Geplaatst door Istanbul Modern | Istanbul Museum of Modern Art op Dinsdag 12 maart 2019

Dopdolu yaşam öyküsünü daha birkaç hafta önce kaleme almışken ve son filmi “Varda par Agnès” Berlin Film Festivali’nde daha yeni prömiyerini yapmışken Varda’nın aramızdan ayrılışını idrak etmek zor.

Kendisini sevgiyle anıyoruz. Güle Güle Agnes Varda.

Kaynak : Eşitli,Adelet,Kadın Platformu

 

İlginizi çekebilir