Urfa’da bulunan Telhamut Çadır Kenti’ndeki mülteci kadınların kamp çalışanları tarafından zaruri ihtiyaçları karşılığında cinsel ilişkiye zorlandıkları iddia edildi.

Milyonlarca Suriyeli, 2011 yılında ülkelerinde çıkan savaş nedeniyle topraklarını bırakarak Türkiye’ye gelmek zorunda kaldı.

Öyle ki İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre 19 Temmuz 2018 itibarıyla Türkiye’de 3.5 milyondan fazla Suriyeli mülteci bulunuyor.

Bu mültecilerden bazıları halen mülteci kamplarında yaşamını idame ettirmeye çalışıyor.

İşte Urfa Ceylanpınar’daki Telhamut Çadır Kenti de bu kamplardan biri.

‘Mülteci kadınlar cinsel ilişkiye zorlanıyor’

Mezopotamya Haber Ajansı’nın (MA) ulaştığı bilgilere göre, Urfa Ceylanpınar Kaymakamlığı’na bağlı bu çadır kentte mülteci kadınlar, süt veya mama gibi zaruri ihtiyaçlar karşılığında cinsel ilişkiye zorlanıyor.

Mülteci kadınları cinsel ilişkiye zorlayanların devlet koruması altındaki kampın çalışanları olduğu belirtiliyor.

İDDİALARIN GÖRÜNTÜSÜNE ULAŞILDI

Bu kamplarda devlet koruması altında olmalarına rağmen, mülteci kadınların mağduriyetlerini kullanarak cinsel ilişkiye zorlayan kamp çalışanları olduğuna dair iddiaları doğrulayan bir görüntü kaydına ulaşıldı.

Mezopotamya Ajansı’nın ulaştığı Telhamut Çadır Kenti’nde kaydedildiği belirtilen güvenlik kamerası görüntüsünde süt, yoğurt ve çocuk maması gibi ürünlerin muhafaza edildiği bir konteynerin içinden çıkan bir kamp çalışanının cinsel ilişkiye zorladığı Suriyeli bir kadının görüntüleri yeralıyor.

Çadır kentlerde yetkili kişiler dışında kimsenin giriş çıkış yapamadığı bu konteynerin anahtarları sadece bu görevlilerde bulunuyor.

‘SKANDALIN ÜSTÜ ÖRTÜLDÜ’

Söz konusu bu görüntü, bir internet kullanıcısı tarafından 14 Ekim 2107 tarihinde Youtube’a da yüklendi. Görüntünün yayınlanmasından sonra çadır kent yönetimi tarafından skandalın üstünün kapatıldığı, kamp çalışanı H.D.’nin ise halen görevinde olduğu öğrenildi.

Konu ile ilgili açıklama yapan Telhamut Çadır Kenti Müdürü, bu görüntüden haberdar olmadığını, söz konusu şahsın hala çalışıp çalışmadığı bilgisini ise paylaşma yetkisinin olmadığını söyledi. Kamp Müdürü, görüntünün internete yüklendiği tarihde Telhamut Çadır Kenti’nde görevli olmadığını belirtti.

Ceylanpınar Belediyesi görevlileri ve başkan özel korumasıda suçlananlar arasında

Öte yandan kamp çalışanlarının yanı sıra Ceylanpınar Belediyesi’nde görevli M.B. ve eski belediye başkanı Mehmet Sait Atilla’nın özel koruması C.E.’nin de bunun parçası olduğu bildiriliyor.

MA’nın haberine göre ses kayıtlarında, belediyede üst düzey görevlerde bulunan M.B ve koruma C.E.’nin, Telhamur Çadır Kenti’nden mülteci bir kadın ve kızı başka erkeklerle ve kendi aralarında cinsel ilişkiye zorladığı anlaşılıyor.

Koruma C.E. ile belediye encümeni M.B.’nin mülteci kadın ve kızı ile yaptıkları konuşmanın detayları ses kayıtlarına yansıyor.

Ses kayıtlarında mülteci kadının, C.E.’ye “Sen demedin mi kızını bir gece yanımda yatır, ben gerekeni yapacağım. Demedin mi, adam makam mevki sahibi diye” şeklinde sorular yöneltirken, C.E.’nin ise “Tamam çok şey etme” diye cevapladığı belirtiliyor.

Devamında ise kadının “Tamam o zaman özürlerimizi adama ilet. Biz burada başımızın çaresine bakmak zorundayız. Farz et ki kızım öldü” sözlerini kaydettiği aktarılıyor.

Bir başka ses kaydında da yine mülteci kadının, C.E.’ye, “Bize bir numara gönderdin. Bu adam nedir, necidir? Adam iyi mi? Ben adamdan korkuyorum” diyor. C.E.’nin ise “Tanış kendisiyle, ben müsait değilim şu an. Evet, iyi biri. Korkma” diye yanıt verdiği bildiriliyor.

Kaynak: Artı Gerçek ve Gazete Karınca

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…