Ürdün’de öğretmenlerden zam talebiyle süresiz grev

Ürdün’de öğretmenler zam talebiyle ülke çapında süresiz greve çıktı

Ürdün’de öğretmenler, zam talebiyle sendika kararı doğrultusunda ülke çapında süresiz greve çıktı.

Anadolu Ajansı’na konuşan Ürdün Öğretmenler Sendikası Sözcüsü Nureddin Nedim, “Greve, Ürdün’deki tüm okullardan yüzde yüz katılım oldu” dedi. Nedim, öğretmenlerin sendikanın kararı doğrultusunda hareket ettiğini belirterek, “Maaşlarda gereken artış yapılıp, talepleri yerine getirilene ve itibarları iade edilene kadar” grevi sürdüreceklerini ifade etti.

Ürdün Milli Eğitim Bakanlığı’ndan ise sendikanın açıklamalarına ve dün (8 Eylül) başlayan greve ilişkin herhangi bir açıklama yapılmadı.

Ürdün Öğretmenler Sendikası Başkan Yardımcısı Nasır en-Nevasara, maaşlarına artış talepleri yerine getirilene ve geçen hafta perşembe günü düzenlenen gösteride öğretmenlere yapılan müdahalenin sorumluları hesap verene kadar pazar gününden itibaren hiçbir öğretmenin derslere girmeyeceğini ve süresiz greve başlayacaklarını bildirmişti.

Ürdün’ün başkenti Amman’da binlerce öğretmen, maaşlarına, hak edilen yüzde 50 zammın yapılması talebiyle geçtiğimiz hafta perşembe günü gösteri düzenlemişti. Kolluk kuvvetleri eylemlere göz yaşartıcı gazla saldırmıştı.

Ülkede 2011’de kurulan Ürdün Öğretmenler Sendikası’nın 140 bin üyesi bulunuyor.

Kaynak: Sendika.Org

İlginizi çekebilir