Üniversiteleri çürüten kadrolaşma: Hemşirelik Anabilim Dalı’na biyokimyacı AKP’li yakını

Üniversitelerdeki “işe alım” ilanları tartışma konusu olmaya devam ediyor. Son olarak Pamukkale Üniversitesi’nde ‘Hemşirelik Esasları’ anabilim dalına bir biyokimyacı alındı. Alınan kişi ise AKP Milletvekili Şahin Tin’in yakını Yasemin Tin Arslan.

Üniversiteleri çürüten kadrolaşma: Hemşirelik Anabilim  Dalı’na biyokimyacı AKP’li yakını

15 Temmuz darbe girişimi sonrası adrese kadro ilanları yaygınlaştı. Son olarak Pamukkale akademik kadro ilanında iş çığrından çıktı. Bir milletvekilinin yakınını üniversiteye işe almak için hemşirelik esasları kadrosuna biyokimya ile ilgili şart koşulurken, hemşirelik lisans ve lisans üstü eğitim alma kriteri dikkate alınmadı. Ne de olsa istenen netti: Bir AKP milletvekilinin yakınını akademiye yerleştirmek.

Kadro ilanında şu yol izleniyor. Alınmak istenen kişinin doktora tezi ile ilgili ya da bu konu ile ilgili araştırmalar yapmak şartı ile ilana çıkılıyor.  Pamukkale Üniversitesi Hemşirelik Esasları için şartta olduğu gibi: Tıbbi biyokimya alanında doktora yapmış olmak. UVB ışınının neden olduğu hücre hasarında mezenkimal kök hücre tedavisi ile ilgili çalışmaları olmak. Bu koşula sahip kişi YÖK tez dizininden kolaylıkla bulunabilir.

Pamukkale Üniversitesi ilanı

Yasemin Tin Arslan. AKP milletvekili Şahin Tin’in yakını. Hemşirelikle ilgili temel bakım için hayatında hiç hemşirelik lisans ve lisansüstü eğitim almayan bir kişi. Nepotizmin dik alası. AKP milletvekilinin yakını olma şartını ilana yazsalar daha doğru olacak…

Olaya Türk Hemşireler Derneği ve Hemşirelik Eğitim Derneği’nin yoğun tepkisi var. Hemşirelik esasları anabilim dalları ayakta. CİMER’e şikayet başvurusu yapıyorlar.

Hemşirelik Esasları için bu ikinci olay. İlki ise Selçuk Üniversitesi’nde yaşanmış. Hemşirelik esasları kadrosuna veteriner alınmış. Dava açılmış,  dava şu anda Danıştay aşamasında.

 

Yasemin Tin Arslan’ın tezi

Kaynak: Siyasihaber

 

İlginizi çekebilir