Üniversite öğrencileri ‘Bundan sonrası hepimizde’ kampanyasını başlattı: Mesele, hayatlarımızı savunmak

‘Akademiye takılan kelepçelerin üniversite kapılarımıza da somut olarak takılmasıyla üniversitelerimizi özgürleştirme istediğimiz yeniden kuvvetlice ortaya çıkmıştır.’

‘Bundan sonrası hepimizde’ kampanyasını başlatan üniversite öğrencileri, “Mesele, yaşamlarımızı baskı ve şiddetle kuşatma altına alan iktidara karşı üniversitelerimizi ve hayatlarımızı savunmaktır” dedi.

Boğaziçi Dayanışması’nın da aralarında olduğu üniversite dayanışmaları, başlatacakları “Bundan Sonrası Hepimizde” kampanyasına ilişkin Cağaloğlu’ndaki İstanbul Tabip Odası’nda bir basın toplantısı düzenledi. AKP’li Melih Bulu’nun Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’yle Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanmasının ardından başlayan eylemlere vurgu yapan öğrenciler, “Öğrencileri dize getirebileceklerini, onların iradesini hiçe sayıp yaşam alanlarına istedikleri gibi müdahale edebileceklerini ve bunun toplumsal bir tepki ile karşılaşmayacağını düşünen 12. Cumhurbaşkanı ve intihalci Melih Bulu beklediklerinin aksi bir durumla karşılaştı” dedi.

“Mesele meşru olmayan bir atamadan da ötesidir. Mesele; Saray’ın öğrencilerin tüm kimlikleriyle ve renkleriyle var olabilecekleri, toplum yararına özgürce bilim üretebilecekleri alanlar olması gereken üniversiteleri sistemin çarklarına uydurarak sindirmeye çalışmasıdır” diyen öğrenciler, tutuklanan Boğaziçi Üniversitesi öğrencisinin “Bundan sonrası sizde” sözlerine atıfla yapacakları kampanyayı başlattı.

‘AKSİYLE KARŞILAŞTILAR’

Üniversite öğrencileri adına açıklamayı Lizge Biter okudu. Açıklamada şunlar kaydedildi:

“1 Ocak 2021 tarihinde, 12. Cumhurbaşkanı tarafından Boğaziçi Üniversitesine kayyım olarak atanan Melih Bulu’nun Metallica dinlediğini belirtip öğrencileri anlıyormuşçasına kurduğu cümleleriyle kamufle etmeye çalıştığı saraydan atanma kayyım kimliği, onu Boğaziçi kampüsünü polis ablukası altına aldıran, öğrencilerin evlerinin kapılarını gece operasyonlarıyla kırdırtan bir konuma getirdi hızlıca. Öğrencileri dize getirebileceklerini, onların iradesini hiçe sayıp yaşam alanlarına istedikleri gibi müdahale edebileceklerini ve bunun toplumsal bir tepki ile karşılaşmayacağını düşünen 12. Cumhurbaşkanı ve intihalci Melih Bulu beklediklerinin aksi bir durumla karşılaştı.

’11 ARKADAŞIMIZ DEVLET TARAFINDAN REHİN TUTULDU’

Bütün kampüslerden yankısı hiç dinmeyecek bir ‘Kayyım rektör istemiyoruz’ sesi yükselmeye başladı. Boğaziçi’nde başlayan eylemler, öğrencilerin kararlılığı ve direngenliği sayesinde ülkenin dört bir tarafına yayıldı. Bu süreçte 600’den fazla arkadaşımız yoğun şiddet görerek gözaltına alındı, 2 arkadaşımıza çıplak arama uygulandı, 24’ü aşkın arkadaşımıza ev hapsi verildi, 11 arkadaşımız devlet tarafından rehin tutuldu/ tutuluyor.

‘ÜNİVERSİTEDEKİ TÜM REKTÖRLER KAYYIMDIR’

Açık açık söylüyoruz: Üniversitelerdeki tüm rektörler birer kayyımdır. Ve üniversitenin bütün bileşenleri demokratik yollarla söz sahibi olmadıkça bu durum baki kalacaktır. Melih Bulu’nun kayyım olarak atanması üniversitelerimizi özgürleştirmek adına başlayan direnişimize bir kıvılcım olmuştur.

Akademiye takılan kelepçelerin üniversite kapılarımıza da somut olarak takılmasıyla üniversitelerimizi özgürleştirme istediğimiz yeniden kuvvetlice ortaya çıkmıştır. Evet, mesele yalnızca Boğaziçi’nin meselesi değildir.

Mesele meşru olmayan bir atamadan da ötesidir. Mesele, sarayı,  öğrencilerin tüm kimlikleriyle ve renkleriyle var olabilecekleri, toplum yararına özgürce bilim üretebilecekleri alanlar olması gereken üniversiteleri sistemin çarklarına uydurarak sindirmeye çalışmasıdır. Mesele, yaşamlarımızı baskı ve şiddetle kuşatma altına alan iktidara karşı üniversitelerimizi ve hayatlarımızı savunmaktır.

Mesele, sosyal medyadan arkadaşlarımızı hedef gösterip tutuklanmalarına destek olan ana muhalefetin bizleri uzaklaştırmaya çalıştığı sokak siyasetine yeni bir soluk getirmek.

Düzen içerişinde öğütülmeye çalışılan gençliğin haklı politik özgürlük mücadelesinde sönmeyen bir kıvılcım olmaktır. Mesele, yağmacıları ve katliamcıları durdurabilmek İçin yan yana, omuz omuza mücadele edip şehir şehir, kampüs kampüs geleceğimizi savunmaktır.

‘KARALAMA KAMPANYASI KARŞILIK BULMADI’

Kayyım rektörün atanmasıyla başlayan protesto sürecinde sessiz kalmayan-kabul etmeyen her kesime yönelik başlatılan karalama ve linç kampanyası hiçbir karşılık bulmamış, aksine bizlerin haklılığını bir kez daha gözler önüne sermiştir. Melih Bulu’nun kayyum olarak atanmasıyla başlayan Boğaziçi Direnişi süresince birçok üniversitede dayanışmalar kurulmuş, var olan dayanışmalar güçlenmiştir.

Bizler iktidarın ve yandaş medyanın bizlere dönük tüm saldırılarına cevabımızı kurduğumuz dayanışmalar ve sürdürdüğümüz kararlı mücadele ile veriyoruz.

Çünkü bizler, yandaşlarla kuşatılmış bir akademi, siyasi İktidarın arka bahçesi hâline getirilmiş kampüsler istemiyoruz.

Bizler, hocalarımızın ihraç edilmesini, topluluklarımızın kapatılmasını istemiyoruz.

Bizler, müşteri olmak da sermeyenin boyunduruğu altına girmiş, ranta açılmış üniversiteler de istemiyoruz.

Bizler, hem çalışıp hem okumak zorunda kalıp İşte ve kampüste sömürülmek, KYK borçlarına mahkûm olmak istemiyoruz.

Bizler, belediyelere kayyım atayan ve Kürt halkının iradesini yok sayan bu işgalci zihniyeti istemiyoruz.

Bizler, direnen işçileri coplayan, 8 Mart’ta kadınların önüne set çeken polisi kampüslerimizde istemiyoruz. Bizler, söz, yetki ve kararın üniversite bileşenlerinde olduğu demokratik üniversiteler ve özgür yaşamak istiyoruz.

‘SESİMİZİ ‘ÖYLE Mİ ALAY KOMUTANI’ DİYE HAYKIRAN MADENCİNİN SESİNE KATMALI’

Taleplerimiz gücünü haklılığından, üniversitelerde örgütlenen, büyüyen dayanışmalardan alıyor.

LGBTİ+’ları nefret söylemleriyle hedef göstererek direnişe saldıranlara karşı gökkuşağını kuşanmalı, sesimizi, ‘Öyle mi Alay Komutanı’ diye haykıran madencilerin sesine katmalı, kadın iradesini savunmalıyız. Bizler üniversite dayanışmaları olarak düşmanımızın bir mücadelemizin de ortak olduğu bilinciyle tutuklu bulunan/ev hapsindeki arkadaşlarımızın serbest bırakılması ve üniversitelerimizdeki tüm kayyumların istifa etmesi için üniversite dayanışmaları olarak bir kampanya başlatıyoruz.

Başlattığımız, ‘Bundan Sonrası Hepimizde’ kampanyası için yüreği Boğaziçi Direnişi’yle atanlara sesleniyoruz: Bugün Melih Bulu sadece ‘bir’dir. Bugün her bir üniversite iktidarın antidemokratik politikalarının bir görünümü olan kayyımlarla kuşatılmıştır. Bugün Boğaziçi kayyum atanan ne ilk ne de son üniversite olmuştur. Bunun bilinciyle üniversitelerimizde söz hakkımızı kazanmak, bilimsel eğitim talebimizi yükseltmek ve özgür yarınları kurmak için yan yana olmalıyız.

Üniversiteler bizim,  gelecek bizim. Kayyımlar gidecek üniversiteler bizimle özgürleşecek!”

Kaynak: ARTI GERÇEK

İlginizi çekebilir