UNICEF: Mücadele Sürdürülmezse 2030’a Kadar 150 Milyon Kız Çocuğu Evlendirilecek

Çocuk evliliği çoğunlukla cinsiyet eşitsizliğinin bir sonucu olarak kız çocuklarını orantısız olarak etkiliyor.

Çocukların yasal ya da yasadışı olarak bir yetişkinle ya da başka bir çocukla evlendirilmesi bir insan hakkı ihlali olmasına ve buna karşı yasalar getirilmesine karşın yaygınlığını sürdürüyor.

Çocuk evliliği çoğunlukla cinsiyet eşitsizliğinin bir sonucu olarak kız çocuklarını orantısız olarak etkiliyor. Dünyada evlendirilen oğlan çocuklarının sayısı evlendirilen kız çocukların sayısının beşte biri. Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu’na (UNICEF) göre dünyadaki kadınların yüzde 21’i çocukken evlendirildi.

UNICEF Mart 2018 verilerine göre her yıl 12 milyon kız çocuğu evlendiriliyor, bugün dünyada çocukken evlendirilmiş 650 milyon kadın ve kız çocuğu var.

Çocuk evliliğinin en sık olduğu bölge Afrika. Sahra altı bölgesindeki kız çocuklarının yüzde 38’i evlendiriliyor. Nijer’deki kız çocuklarının yüzde 76’sı, Orta Afrika Cumhuriyeti’ndekilerin yüzde 68’i, Çad’dakilerin yüzde 67’si evlendiriliyor.
Türkiye’de 2013 verilerine göre kız çocuklarının yüzde 15’i 18 yaşından önce, yüzde 1’i 15 yaşından önce evlendiriliyor.

Ölüm tehlikesi ve okulu bırakma oranı daha yüksek

UNICEF çocukların evlendirilmesinin hayat boyu sorunlara yol açtığını aktarıyor. 18 yaşından önce evlendirilen kız çocuklarının okullarını bırakma ve hayatları boyunca ev içinde şiddet görme riski evlendirilmeyen kız çocuklarından daha yüksek.

Aynı zamanda kız çocuklarının ailelerinden, arkadaşlarından ayrı kalmasına, topluluklarında katılım göstermemesine ve ekonomik katılım göstermemesine neden olarak fiziksel ve psikolojik sağlığı olumsuz etkiliyor.

Evlendirilen çocuklar yüksek oranda ergenlik çağındayken hamile kalıyor. Ergenlik çağındaki kız çocuklarının hamilelik ve doğum sırasında sorun yaşama ihtimali 20’li yaşlardaki kadınlardan daha yüksek olduğu için ölüm riskleri de daha yüksek.
Aynı zamanda kız çocuklarının doğurdukları çocukların da doğumda ya da yaşamlarının ilk bir ayı içinde ölme ihtimali daha yüksek.

Önlemek mümkün

UNICEF’e göre geçen on yılda yaklaşık 25 milyon çocuk evliliği engellendi. Çocuk evliliğine karşı mücadelelerle orantılı olarak çocuk evliliği Güney Asya’da son on yılda yüzde 49’dan yüzde 30’a düşürüldü. Eğer mücadeleler sürdürülmezse 2030’a kadar 150 milyon kız çocuğu 18’inci yaş gününden önce evlendirilecek. (EÖ/AÖ)

Çeviri: Ege Öztokat

İlginizi çekebilir