Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali bu yıl çevrimiçi

Bu yıl 10’uncusu düzenlenecek Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali, 19 Kasım’da başlıyor. Festival bu yıl Covid-19 pandemisi dolayısıyla çevrimiçi gerçekleştirilecek.

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi tarafından, 2011 yılında “Herkes İçin Adalet” düşüncesi ile yaşama geçirilen, Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali’nin bu yıl 10’uncusu düzenleniyor.

20-26 Kasım tarihleri arasında çevrimiçi gerçekleştirilecek festivalde, “Adalet” teması ile dünyanın dört bir yanından “Ben Masumum” temalı filmler bir araya geliyor.

Festival 19 Kasım Perşembe günü çevrimiçi yapılacak açılış ile başlayacak.

Massoud Bakhshi’nin yönettiği En Uzun Gece (Yalda, a Night for Forgiveness) filmi açılışta izleyici ile buluşacak.

8 uzun, 10 kısa film yarışacak

‘Kolektif Suç’

Festivalde Altın Terazi Uzun Metraj Film Yarışması’nda 8, Kısa Metraj Film Yarışması’nda ise 10 film yarışacak.

Dünyanın Damarları (yön. Byambasuren Davaa), Ektiğimiz Tohumlar (yön. Nathan Nicholovitch), Kolektif Suç (yön. Francisco Márquez), Teslimiyet (yön. Leonardo António), Uyuşturucu Kuryesi Çocuklar (yön. Henry Blake), Yabancı (yön. Nader Saeivar), Yaşamak (yön. Erkan Karabağ,Talip Karamahmutoğlu) ve Yaşlı Kadın’dan (yön. Sun-ae Lim) oluşan uzun metraj yarışma filmlerinin tamamı Türkiye’de ilk kez sinemaseverlerle buluşurken, Yaşamak dünya prömiyerini festival kapsamında yapacak.

Film programının yanı sıra çeşitli ülkelerden akademisyenlerin katılımıyla geniş bir akademik program da gerçekleşecek.

Festivalin akademik programı, 19 Kasım Açılış-26 Kasım Ödül Töreni kurgu aralıklarında çevrimiçi düzenlenecek.

Jüri

Başkanlığını Leena Yadav’in üstleneceği Altın Terazi Uzun Metraj Film Yarışması’nın jürisinde yönetmenler Ömür Atay ve Rodd Rathjen ile film eleştirmeni Alin Taşçıyan ve oyuncu Tuba Ünsal olacak.

Yönetmen Ruth Gabriel’in yapacağı Altın Terazi Kısa Metraj Film Yarışması’nın jürisinde ise yönetmen Vuslat Saraçoğlu ve oyuncu Alican Yücesoy yer alacak.

Onur ödülleri

Öte yandan festivalin her yıl verdiği onur ödüllerinin sahipleri de belli oldu.

10’uncu yılında festival danışma kurulu, ‘Sinema Onur Ödülü’nü Agnieszka Holland, ‘Akademik Onur Ödülü’nü Paulo Pinto de Albuquerque ve ‘Sinemaya Katkı Ödülü’nü Uğur İçbak’a vermeyi kararlaştırdı.


Festivalle ilgili ayrıntılı bilgiye BURADAN ulaşabilirsiniz.

Kaynak: KARINCA

İlginizi çekebilir