Uluslararası Engelli Hakları Konferansı İstanbul’da Yapılıyor

Bu yıl “Engellilerin Adalete Erişimi” temalı Uluslararası Engelli Hakları Konferansı İstanbul’da başladı. Konferansta konuşan AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, sivil toplumun demokrasi için önemine vurgu yaptı.

Engellilerin Adalete Erişimi temalı Uluslararası Engelli Hakları Konferansı İstanbul’da yapılıyor.

Eşit Haklar için İzleme Derneği (ESHİD) ve Van İşitme Engelliler ve Aileleri Derneği (VİED) ortaklığında yürütülen ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu tarafından finanse edilen “Ayrımcılıkla Mücadelede Engellilerin Adalete Eşit Erişimlerinin Desteklenmesi Projesi” kapsamında bugün başladı. Konferanstaki tüm konuşmalar işaret diline çevrilerek yapılıyor.

Video: Engin Sema

“Sivil toplum demokrasi için önemli”

Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, konferansın açılışında yaptığı konuşmada “Sivil toplum demokrasinin geliştirilmesi için, karar alma süreçlerine doğrudan katılabilmesi için çok önemli” dedi ve ekledi: “Avrupa Birliği bu konunun Türkiye’deki en büyük destekçilerden.”

Konferansın ilk gününde konuşan akademisyen Marita Brčić Kuljıš ‘Adalet Teorisi: Eşitlik ve Farkındalık Arasında’ başlıklı konuşmasında  “Adalet aslında çok spesifik bir konu. Etik ve siyasi unsurarın bir bileşimi ve biz de siyasi adaletten bahsediyoruz” vurgusu yaptı.

Çağlar: Ekstra bir şeyler yapmak gerekiyor

Konferansta konuşan Dr. Selda Çağlar ise “Evrensel tasarımın yapılmadığı ve haklara erişim olmadığında, ekstra bir şeyler yapmak gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Çağlar “Bu rampa yapmak olabilir mesela yani makul uyarlama burada karşımızı çıkıyor, ihtiyaç yönünde bir hizmetten yararlanmak için somut bir karşılık” dedi.

Langvad: Yorumlar karar süreçlerini etkiliyor

Avrupa Engelliler Forumu’ndan Stig Langvad ise “Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Komitesi’nin kaleme aldığı genel yorumlar da karar süreçlerini etkileyici niteliktedir” diye konuştu.

Kaynak: Bianet

 

İlginizi çekebilir