Uluslararası Af Örgütü’nün acileylem.org.tr adlı sitesinde Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden (ODTÜ) dört öğrenci, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın karikatürleri olan bir pankart taşıdıkları gerekçesiyle tutuklanmasına karşı imza kampanyası başlattığını duyurdu.

Twitter üzerinden “#ODTÜ’lü öğrencilerin, ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gereken bir karikatür nedeniyle tutuklanmaları kabul edilemez.” denilerek imza kampanyasına destek istendi.

 

 

İmza kampanyası için talepleri

  • Dört öğrencinin derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakılmasını ve haklarındaki tüm suçlamaların düşürülmesini;
  • Türk Ceza Kanunu’ndaki “Cumhurbaşkanına hakaret” suçunu düzenleyen Madde 299 ile “hakaret” suçunu düzenleyen Madde 125’in yürürlükten kaldırılmasını;
  • Türkiye’deki ifade özgürlüğünün korunması ve bu özgürlüğe saygı gösterilmesini talep edin

sıralayan örgüt daha önce yayımlanan karikatürün ceza sebebi olmadığına dikkat çekti.

Pankartta yer alan karikatür, 2005  yılında Penguen dergisi tarafından kapak yapıldı. Söz konusu kapak, karikatürist Musa Kart’ın dönemin başbakanı olan Erdoğan’ı kedi kafası olarak çizmesi ve bu nedenle Erdoğan’a tazminat ödemesine tepki olarak yayımlandı.

Ve şu ifadelere yer verdi.

Erdoğan, Penguen dergisine kişilik haklarına saldırı nedeniyle tazminat davası açtı, “Karikatürün başbakanı hayvan olarak resmetmesinin [temel] bir hak olmadığını” belirtti.

Kart’a yönelik tazminat davası 2006 yılında temyizde bozuldu, Penguen’e yönelik dava ise düştü.

Dört öğrencinin tutuklanması, Türkiye’de ifade özgürlüğüne yönelik baskıların arttığı ve farklı görüş ve ifadelere tahammülün azaldığı bir atmosferde gerçekleşti.

Temmuz 2016’daki darbe girişiminden bu yana yüzlerce gazeteci hakkında soruşturma başlatıldı, şu an 150 gazeteci ve medya çalışanı hapiste bulunuyor. İnsan hakları savunucuları, sivil toplum aktörleri, ve diğerleri meşru muhalif görüşlerini ifade ettikleri için soruşturma ve tutuklamaya maruz kaldı; mahkum edildi.

Hakaret ve “cumhurbaşkanına hakaret” Türk Ceza Kanunu altında düzenlenen suçlar. Birleşmiş Milletler Düşünce ve İfade Özgürlüğü Özel Raportörü, defalarca hakaret suçunun suç olmaktan çıkarılması ve “Cumhurbaşkanına hakaret” gibi suçların kaldırılması için çağrıda bulundu.

Yetkililerin eleştirilmesi Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi kapsamında ifade özgürlüğüdür. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi de bu yönde defalarca karar vermiştir.

İmza kampanyasına destek olmak ve metin içeriğini okumak için : https://acileylem.org.tr/eylem/odtulu-ogrenciler-serbest-birakilsin bağlantısına gidebilirsiniz.

 

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…