Ulaş Yurdakul’un Kürt olduğu için linç edildiği Balıkesir Cezaevi müdürünün görev yeri değişti

Balıkesir L Tipi Ceza İnfaz Kurumu’nda adli hükümlü olarak kalırken diğer mahkumlar tarafından işkence edilerek öldürülen Ulaş Yurdakul’un ölümüne ilişkin davada yargılanan cezaevi 1. müdürü Bekir K. kanun hükmünde kararname ile Patnos L Tipi Kapalı Ceza İnfa Kurumu’na sürüldü. Bekir K. ayrıca Balıkesir 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘Denetim görevini ihmal ve zimmet’ suçunu işlediği iddiasıyla yargılanıyor.

Bakanlık önerdi

Balıkesir L Tipi Ceza İnfaz Kurumu’nda sürülen birinci müdürü Bekir K. için Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü Başkontrolörlüğü’nün raporunda başka bir kuruma atanması önerildi. Ayrıca Sorumlu Başmemur Mustafa B’nin da başka bir kurumda mesaisinin sürdürmesi kanaatine varıldı. Mustafa B. de Tarsus Cezaevi’ne gönderildi. Geçen günlerde Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’ne ilişkin çıkarılan kararnamede Bekir K. ve Mustafa B.’in görev yeri değişti.

Aileyi suçlamıştı

Kepsut Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında açılan davada ifade veren Bekir K. mağdur durumda olduğunu belirterek Yurdakul ailesinin tazminat için dava açtıklarını söylemişti.

Ulaş Yurdakul cezaevinde Kürt olduğu için linç edilmişti. Olay ile ilgili haber aşağıda yer alıyor:

Cezaevinde ‘Kürt’ diye linç edildi..

Balıkesir Kepsut Cezaevi’nde kalan ve psikolojik sorunları bulunan Ulaş Yurdakul, sürekli altını ıslattığı için koğuş temsilcisi ve adamları olduğu ileri sürülen 8 kişi tarafından geçen yılbaşı linç edildi. Mahkûmlardan biri suçu üstlenirken, İbrahim Armağan annesiyle telefon konuşmasında dehşet veren olayı itiraf etti.

Balıkesir Kepsut Cezaevi’nde insan öldürme suçundan hükümlü olan Ulaş Yurdakul, diğer hükümlüler tarafından işkenceyle öldürüldü. Cezaevi görevlileri hakkında takipsizlik kararı verildi. Yurdakul’u döven mahkumlar hakkındaki soruşturma ise sürüyor. Gazetemize konuşan Yurdakul’un annesi Fatma Yurdakul (62), “Katillerden hesabı sorulsun. Cezasız bırakılmasın. Ciğerimi parçaladılar. Ulaş’la en son konuştuğumda sesini duyunca ciğerimi yandı. İşkence, zulüm çektiği sesine yansımıştı. Aç, susuz bırakılıp eziyet edilmiş. Konuştuktan iki hafta sonra bana oğlumun ölüm haberi geldi” dedi.

 ‘Burda öldürdük’

Kepsut Cumhuriyet Başsavcılığı ve Balıkesir L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü, Yurdakul’un ölümünün ardından soruşturma başlattı. Hükümlü İbrahim Armağan’ın annesi ile yaptığı konuşmanın ses kayıt tutanağında , “Askere git gidiyordun, millet dağda öldüremiyor biz burada öldürdük işte istiyorsun” dediği ortaya çıktı. Şüpheli hükümlülerden Mehmet Özdemir ifadesinde, “Aynı koğuşta kaldığım İdris Çakmak, yanıma gelerek sürekli Yurdakul’u öldürdüğünü anlatıyordu. Bu tarz şeyleri bana anlatmaması için onu uyardım. ‘4,5 kişi vura vura’ öldürdük dedi. Bu 4, 5 kişiden hatırladığım kişiler Serkan ve Nihat isimli hükümlülerdir” dedi. O telefon görüşmesinin video kaydını Hürriyet gazetesinden İsmail Saymaz ele geçirdi.

Yarım saat dövdüler

Şüpheli Mehmet Alkan da “Olay öncesi Mevlit Sağlam, Ulaş’ı yere yatırmış sırtına ve göğsüne vuruyordu. Olayın yaşandığı gün Bülent Kocaman odaya gelince Nihat Şen, İdris Çakmak, Recep Okumuş’a Ulaş’ı banyoya götürmelerini söyledi. Serkan Evran ve Nihat Şen aralarında ‘ İnfaz Koruma Memuru’na düşerek kafasını vurduğunu söyleyeceğiz’ dedi. Olay günü Ulaş Yurdakul’u yaklaşık yarım saat dövdüler. Döverken yorulduklarında duruyorlardı” diye konuştu. Bilgisine başvurulan Emre Ersoy ise şunları anlattı: “Olay gecesi 01.00 sıralarında yan odadan sesler gelmeye başladı. Ben Ulaş’ı dövdüklerini anladım. 04.00’a kadar dövmeye devam ettiler. Daha sonra Ulaş’ı merdivenin altındaki yatağına yatırdılar.” Tanık Özcan Kanar, “Yurdakul’un dayak yediğini çekindiğimiz için idareye söyleyemiyorduk. Ancak idare günde 2 defa sayım yapıyordu. Ulaş’ın dayak yemiş olduğunu yüzünden, gözünden belli oluyordu.” Tanık Adem Kanar, “Yurdakul koğuşta sürekli sorun çıkarıyordu…Bu sebepten dolayı sürekli dövüldüğünü biliyorduk…” dedi. İsmail Yıldırım, “Kepsut cezaevinde kaldığım dönem Ulaş’ın diğer mahkumlar tarafından darp edildiğini, işkence görüyordu. Kurum müdürleri Bekir ve Gamze bilmelerine rağmen önlem almıyordu” ifadelerini kullandı.

‘Alnı yarık, dudağı yırtılmıştı’

Ulaş Yurdakul’un kardeşi Deniz Yurdakul ise kardeşiyle en son konuştuklarında bağlantının kesildiğini söyleyerek sesinde korku sezdiklerini söyledi.Yurdakul kardeşinin telefonda konuşma zorluğu çektiğini belirterek, “Cezaevini aradık, durumu iyi dediler. Ben duramadım görüş için Balıkesir Cezaevi’ne gittim. Disiplin cezası aldığını söyleyerek beni görüştürmediler” diye konuştu. Daha sonra da ölüm haberi geldiğini söyleyen Yurdakul, “Mahkumlar banyoya götürmüş,‘düşüp ölmüş’ dediler. Kardeşimin bir hastalığı yoktu. Nasıl böyle bir şey olabilir? Cenazeyi almaya gittiğimde vücudunda ciddi darp izleri vardı. Alnı yarıktı, ağzının kenarı yırtılmıştı. Bizim tek bir isteğimiz var. Sorumlu olan cezaevi yönetimi ve gardiyanlar cezalarını çeksin” dedi.

İşkence belgelendi

Ailenin avukatı Hakan Günaslan da vicdan sahibi bir kısım hükümlünün Ulaş’a uzun zamandır şiddetin uygulandığını söylediğini dile getirerek, şöyle konuştu, “Adli Tıp raporuna göre ölüm, fiziksel şiddete bağlı göğüs kemiği ve kaburga kırıklarıyla birlikte iç organ yaralanması sonucu iç kanama nedeniyle gerçekleşmiştir. Başka bir hükümlü ifadesinde Ulaş’a sürekli olarak uyku ilacı verildiği söyledi. Ulaş ölümünden iki hafta önce yine dövülmüş ve revire kaldırılmış. Doktor tedavi uygulmadan geri göndermiş. Uzun süre işkence gördüğü otopsi raporunda da anlaşılmaktadır. Başka bir hükümlü telefonda annesi ile konuşurken, ‘Millet dağda öldüremiyor biz burada öldürdük işte daha ne istiyorsun’diyerek Ulaş’ı terörist olarak gördükleri için öldürdüklerini itiraf etmişlerdir.”

CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI’NDAN AÇIKLAMA

Balıkesir Adliyesi’nin resmi internet sitesinden Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Sözcülüğü ve Medya İletişim Bürosu’nca yapalın açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“29 Aralık 2017 günü bazı yayın organlarında çıkan haberler üzerine Cumhuriyet Başsavcılığımızca kamuoyunun bilgilendirilmesi gerekli görülmüş olup, Kepsut L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda, 01 Ocak 2017 tarihinde meydana gelen ölüm olayına ilişkin olarak Kepsut Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından derhal adli soruşturma işlemlerine başlanılmış, Ceza İnfaz Kurumu görevlileri ve olayın failleri olabileceği değerlendirilen koğuş sakini hükümlü ve tutuklular ile ilgili yürütülen soruşturma sonucunda bir kısım ceza infaz kurumu görevlileri hakkında Kepsut Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ek kovuşturmaya yer olmadığına dair karar 24 Kasım 2017 tarihinde verilmiştir. Bu karara karşı müştekiler, vekili tarafından 04 Aralık 2017 tarihinde yapılan itiraz üzerine Balıkesir Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği tarafından ceza infaz kurumu personeli hakkında verilen ek kovuşturmaya yer olmadığına dair kararın kaldırılmasına karar verilmiştir. Olayda kastı veya ihmali olduğu düşünülen ceza infaz kurumu personeli ile belirlenen diğer şüpheliler hakkında Kepsut Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 2017/1 sayılı soruşturma halen devam etmektedir. Soruşturmanın safahatı ve sonucu hakkında kamuoyuna ayrıca bilgi verileceği saygıyla duyurulur.”

Kaynak: Cumhuriyet

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…