2015 genel seçimlerinde muhalefet partilerinin vaatleri ve toplumsal muhalefetin basıncı karşısında AKP’nin yaptığı iyileştirmelerle 478 dolara kadar yükselen asgari ücret, iki yıl sonra 267 dolara kadar geriledi

Türkiye’de asgari ücretli olsun olmasın bütün çalışanların ücret seviyesi açısından ana referans olan asgari ücret dolar bazında 2016’da gördüğü zirvenin ardından, TL’deki değer kaybı ile yarı yarıya geriledi.

2015 genel seçimleri sürecinde 7 Haziran öncesi muhalefet partilerinin asgari ücrete yüksek zam vaatlerini ilk başta gerçekçi değil diye eleştiren AKP, tek başına iktidarı kaybetmesinin ardından 1 Kasım tekrar seçimleri öncesinde yüzde 30 zam vaadini öne çıkarmıştı.

Böylece 2016’da asgari ücret 1000 TL’den 1300 TL’ye çıkarak, yani 478 dolara çıkarak dolar bazında zirveyi gördü. Ancak daha sonra TL’deki değer kaybına bağlı olarak erimeye başlayan asgari ücret Ağustos ortasında Dolar/TL’nin 7,2’yi görmesi ile 222 dolara kadar geriledi.

AKP sözcüsü Mahir Ünal’ın yeni rejimin başarısının ispatı olarak gösterdiği toparlanma sonucunda ise Dolar şimdilik küçük bir gerilemeyle 6,003 TL’ye indi. Bu durumda da asgari ücret 267 dolara inmiş oldu.

Mustafa Sönmez asgari ücret ile ilgili twitter hesabında şunları paylaştı:

”Asgari ücretin başına gelen, tüm mavi ve beyaz yakalı ücretlilerin başına geldi: Dolar bazında asgari ücret % 42 gerilemiş durumda.  Korkunç bir yoksullaşma! Bu, suyun kaynaması gibi hissediliyor, Daha korkuncu, işsiz kalıp bu ücretten de mahrum olmak. Bu da çığ gibi geliyor.”

Kaynak: Sendika.org

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…