Özgür Denizli

Tüzün: İmzalarda salt çoğunluğu sağlasak da günü bekleyeceğiz

Cumhuriyet Halk Partisi ( CHP ) Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek , olağanüstü kurultay tartışmaları ile ilgili olarak, sabah saatlerinde “Bugün 11.00 itibarıyla şu ana kadar herhangi bir belge veya 604 imza genel merkezimize sunulmadı” dedi. Erkek, “salt çoğunluğa yakın bir irade oluşmuşsa, 604 imza varsa kurultayı toplarız” sözlerini bir kez daha yineledi.

Tüzün: İmzalarda salt çoğunluğu sağlasak da günü bekleyeceğiz

CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, “Biz imzalarda salt çoğunluğu sağlasak da günü bekleyeceğiz. Yani 635’te müracaat edeceğiz diye bir kural yok, 735’te de müracaat edebiliriz” dedi.

Günü dolduğunda imzaları teslim edeceklerini belirten Tüzün, “Tüzüğün verdiği süreyi ve kurultay delegelerimizin noter ıslak imzalı beyannameleri gelinceye kadar takip edeceğiz, sayının salt çoğunluk olması yeterli olacaktır belki ama salt çoğunluğu geçecek sayıyı da bekleyeceğiz. Günü dolduğunda imzaları Genel Merkezimizin yetkililerine teslim edeceğiz” diye konuştu.

Olağanüstü kurultay için ‘çağrı grubunun’ sözcülerinden Tüzün yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Biz imzalarda salt çoğunluğu sağlasak da günü bekleyeceğiz, yani 635’te müracaat edeceğiz diye bir kural yok, 735’te de müracaat edebiliriz. Genel Merkez yetkililerimizin bu kadar takibe almalarının bir anlamı yok, 10 gün beklesinler sonucu itibarıyla tüzüğümüzdeki yazılı kurallar gereğince gereğini yapacağız. Tüzüğün verdiği süreyi ve kurultay delegelerimizin noter ıslaklı imzalı beyannameleri gelinceye kadar takip edeceğiz, sayının salt çoğunluk olması yeterli olacaktır belki ama salt çoğunluğu geçecek sayıyı da bekleyeceğiz. Günü dolduğunda Genel Merkezimizin yetkililerine teslim edeceğiz.”

CHP tüzüğüne göre, başvurunun yapıldığı tarihten itibaren yeter sayıda imzanın toplanması için 15 günlük süre bulunuyor. İmza süreci, 16 Temmuz Pazartesi günü başlatılmıştı.

Kaynak: Artı Gerçek

Exit mobile version