Tutuklu ekolojist Üstün’den bütçe görüşmelerine ilişkin mesaj

Meclis’te devam eden bütçe görüşmelerine mesaj gönderen ekolojist Beyza Üstün, “2021 yılı bütçesi önceki yıllarda olduğu gibi doğal ekosistemler üzerindeki sermaye baskısını, talan ve tahribatı artırmayı hedefliyor” diye belirtti.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan “Kobanê soruşturması” kapsamında tutuklanan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ekoloji Komisyonu Üyesi Prof. Dr. Beyza Üstün, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda devam eden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bütçe görüşmelerine mesaj gönderdi. Üstün’ün gönderdiği mesajı bütçe görüşmelerinde HDP Milletvekili Züleyha Gülüm okudu.

Üstün’ün gönderdiği mesaj şu şekilde:

“Dün-Bugün-Yarın Hiç Birbirine Hiç Bu Kadar Karışmamıştı

2021 yılı bütçesi önceki yıllarda olduğu gibi doğal ekosistemler üzerindeki sermaye baskısını, talan ve tahribatı artırmayı hedefliyor.

İzmir depremi fırsat bilinerek Murat Kurum tarafından inşaat sektörüne kentsel dönüşüm ve rezerv yapı alanları üzerinden rant sağlamaya dönük açıklamalar yapıldı. Enerji Bakanı tarafından yenilenebilir enerji yatırım garantileri üzerinden önümüzdeki dönem enerji şirketlerine yeni teşviklerin verileceği ve kamusal varlıkların şirketlere transfer edileceğine dair demeçler verildi. Tarım Bakanı açıkça tarım alanlarının maden şirketlerine açılmasına dönük çalışmalar yaptıklarını beyan etti. Dolayısıyla 2021 bütçesi son yirmi yılda doğanın, emeğin sömürüsü programının bir devamı niteliğinde. AKP sözcülerinin ivme kazanacağını söyledikleri politikaların ne olduğunu geçmiş uygulamalarına bakarak görmek hiç de zor değil. Üçüncü Havalimanı, geçiş garantili otoyol projeleri, Kazdağları ve diğer yörelerdeki madencilik projeleri, suyun şirketlerin kullanımına tahsis edilmesi, kentsel ve kamusal alanlarımızın yok edilmesi sürecine hız verileceği açık.

TÜM MADDELER AYNI RUHU TAŞIYOR

Kıdem tazminatının gaspına yönelik tasarı şimdilik geri çekilmiş olsa da emeğin haklarının siyasal iktidarın hedefinde olduğu ve genel bir sermaye programıyla hareket edildiğini gösteriyor. Aynı şekilde ekoloji hareketinin ve muhalefetin tepkileri nedeniyle Torba Yasadan bazı maddeler çekilmiş olsa da diğer tüm maddeler, çekilen maddelerle aynı ruhu taşıyor.

Gelecek için yapılan bütçe, dünün programını ve bugün sermayenin içinde bulunduğu krizin karakterini taşımaktadır. Bugünkü krizden dünün politikalarıyla çıkamayacağımız açık. Bu politikalar yaşamın yasalarına göre yok hükmündedir.

MÜCADELE ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ

Gerçekten çözüm isteğiniz varsa sermayeden değil doğadan, halktan yana bir bütçe planlanmalıdır. Bizler ise nerede olursak olalım özgür yarınlar için yaşamı savunmaya, doğanın talanına karşı mücadele etmeye devam edeceğiz.”

Kaynak: MA

İlginizi çekebilir